Dobře známá Anne Applebaumová: Lidé v ČR věří dezinformacím, prezident je napojen na Rusko. Přátelé USA to mají v této zemi moc těžké

13. 1. 2018 13:13

Anne Applebaumová, známá americká novinářka specializující se na střední Evropu (též manželka Radoslawa Sikorského, bývalého polského ministra zahraničí z dnes tvrdě opoziční Občanské platformy), sepsala pro levicově liberální list Washington Post článek, jehož značnou část tvoří pojednání o tom, jak je Česko v zajetí dezinformací a prokremelské propagandy.

Dobře známá Anne Applebaumová: Lidé v ČR věří dezinformacím, prezident je napojen na Rusko. Přátelé USA to mají v této zemi moc těžké
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s manželkou na Hradě s Karlem Gottem

Applebaumová v článku hovoří o „třiceti pro-ruských serverech“, které každodenně krmí své čtenáře teoriemi o spiknutích a vymyšlenými příběhy o neexistujících muslimských migrantech a napadají NATO, USA a Evropskou unii.

Pak čtenáře zděšeně informuje, že plná čtvrtina českých čtenářů těmto serverům skutečně věří jako svému hlavnímu informačnímu zdroji. Toto „stálé odkapávání falešných příběhů“ stojí podle Applebaumové i za tím, že v Česku klesla pod padesát procent podpora NATO a EU je na tom ještě hůře.

Anketa

Být dnes na místě poslanců: Vyslovili byste důvěru vládě Andreje Babiše?

82%
18%
hlasovalo: 9785 lidí
Pak už přešla k aktuálním událostem kolem prezidentských voleb. Proruské servery podle ní masově šíří informace o vazbách „hlavního opozičního kandidáta“ (tím je pravděpodobně míněn Jiří Drahoš, přičemž Applebaum v textu nevysvětluje, proč jej do pozice lídra opozice pasovala) na tajné služby, ačkoliv podle Applebaumové jsou tyto zprávy nepravdivé. Dalším oblíbeným tématem je prý tajné financování protestů proti prezidentu Zemanovi z USA.

Applebaumová vyjadřuje obavy, že před pátečním začátkem voleb dojde k dalším podpásovkám a připomíná, že minulé volby byly „na poslední chvíli ovlivněny falešným tvrzením o nacistických vazbách Zemanova soupeře“.

Analytici podle Applebaumové možná dojdou k závěru, že za ovlivněním voleb nestojí žádná „ruská intervence“. Jenže novinářka si myslí, že tento názor nebude až tak směrodatný, protože v české politice jsou podle ní ruské intervence dlouhodobým standardem.

Následně popisuje „tajné zdroje financování konspiračních webů“ a dává je bez jakéhokoliv vysvětlení do souvislosti s konexemi ruské společnosti Lukoil na Pražský hrad. „Pokud je část veřejnosti nakažena proruskými dezinformacemi a část státní správy napojena na Rusko finančními vazbami, nejsou již nutná senzační odhalení a skandální úniky informací,“ uzavírá Anne Applebaum své pojednání o české politické realitě pro americký liberální mainstream.

K Česku se vrací ještě na konci textu, když ve stylu Jakuba Jandy popíše, jak napřed jsou proti nám v čelení ruské propagandě třeba baltské státy. Pak pojedná o nesvéprávnosti prezidenta Trumpa, který si „přeměřuje velikost svého knoflíku“, a vše uzavře povzdechem, že „atlantičtí, proameričtí Češi bohužel v době krize nemohou počítat s podporou USA. Bílý dům jim naopak jejich boj ještě ztěžuje“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tomu že je 16? Nebo spíš 40? Afghánce hledá policie. FOTO mladíka uvnitř

19:21 Tomu že je 16? Nebo spíš 40? Afghánce hledá policie. FOTO mladíka uvnitř

Policie vyhlásila pátrání po údajně šestnáctiletém mladíkovi Rasollu Mohammadovi s informací, že můž…