Podle Robejška důležitým aspektem celé problematiky je, že utečenci nepřicházejí jen ze zemí, kde se bojuje. „V některých zemích vznikla masová psychóza odejít pryč, ‚teď, nebo nikdy do lepšího‘. Takový jev má v sobě potenciál ochlazení,“ uvedl. Na námitku, že tato masová psychóza zatím zřejmě neopadá, odpověděl, že to závisí i na reakci evropských zemí. Ta je podle něj podmíněna zejména tím, nakolik tlačí občané své politiky, aby se chovali, jak vyžaduje většina národa.
„Na druhé straně stojí ‚mravnostní policie‘ – lidé, kteří bdí nad tím, jestli se naše společnost chová morálně, nebo nemorálně, přestože k tomu nemají mandát a nikdo je o to nežádal. Oni to však považují za své poslání,“ upozorňuje s tím, že k této mravnostní policii patří zejména část novinářů, ale i někteří akademici.
Celý text je ZDE
Bude tak záležet na tom, jak se politici s těmito dvěma silami vyrovnají . Tedy s tím, co si přeje většinová společnost, a tím, co se znázorňuje jako veřejné mínění.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam