Docentka Švihlíková: Oproti 80. letům je u nás větší nerovnost. No a představa, že hodní miliardáři spasí svět...

30.03.2017 14:17 | Zprávy

V pořadu Souvislosti Jana Pokorného diskutovali především o sociální nerovnosti ekonomové Ilona Švihlíková a Pavel Kohout, ve studiu s nimi seděli kromě moderátora také ředitel humanitární a rozvojové pomoci Člověka v tísni Jan Mrkvička a sociolog Daniel Prokop.

Docentka Švihlíková: Oproti 80. letům je u nás větší nerovnost. No a představa, že hodní miliardáři spasí svět...
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ilona Švihlíková

Zatímco ekonomka Ilona Švihlíková označila větu, že žijeme v jednom z nejlepších světů, za propagandistickou frázi, Jan Mrkvička s tímto výrokem souhlasil. „Když srovnáme ČR se Sýrií, Irákem, Etiopií, tak žijeme v jednom z nejlepších světů, máme se tady moc dobře,“ prohlásil.

Podle ekonoma Pavla Kohouta patří ČR, co se týče nerovnosti, do skupiny těch zemí na celém světě, které jsou nejméně nerovné, pokud jde o příjmy a majetky. Nevýhodou prý je, že pokud se lidé mají velmi podobně, tak je to méně nutí, aby se snažili. Nejmenší nerovnost mají buď země, které si na to vydělaly, jako ty skandinávské, a mohou si tak dovolit velkorysý sociální stát. Nebo to jsou bývalé socialistické země, kde jsou všichni víceméně podobně chudí, kromě několika výjimek, kteří si něco výhodně zprivatizovali.

Podle Švihlíkové jde o to, jak se nerovnost vyvíjí v čase a prostoru. „Vnímání nerovnosti u nás bude tradičně mnohem citlivější, než třeba ve Spojených státech, kde snesou větší míru nerovnosti,“ uvedla ekonomka. Poukázala na to, že i když je u nás nízká míra nerovnosti, neznamená to, že bychom nad chudobou u nás mohli mávnout rukou. Je třeba vnímat to, že hodně lidí žije jen těsně nad hranicí příjmové chudoby. Švihlíková upozornila, že pokud je nerovnost příliš velká, ohrožuje to nejen stabilitu dané země, ale i její ekonomiku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…