Docentka Švihlíková popsala, kterak Rusko, Čína a další mírově útočí na Západ. A mají šanci uspět

13.08.2014 12:05

Letošní summit organizace BRICS v brazilské Fortaleze podle ekonomky Ilony Švihlíkové ukázal, že s hospodářským uskupením pěti států musíme do budoucna počítat. Na schůzi vrcholných představitelů členských států totiž došlo k vytvoření dvou společných institucí, které by v budoucnu mohly být vážným soupeřem MMF a Světové banky. Tedy institucím, které ovládá Západ v čele se Spojenými státy americkými.

Docentka Švihlíková popsala, kterak Rusko, Čína a další mírově útočí na Západ. A mají šanci uspět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilona Švihlíková v pořadu Michaely Jílkové Máte slovo.
reklama

Anketa

Který z následujících státníků minulosti je vám nejbližší?

hlasovalo: 15224 lidí

Hospodářské uskupení na summitu v Brazílii vstoupilo do nové etapy své existence. Zástupci členských zemí – Brazílie, Ruska, Číny a Jihoafrické republiky – se na třetí vrcholné schůzi dokázali dohodnout na vytvoření dvou společných institucí, kterými podle názoru docentky Švihlíkové navzdory skeptickým predikcím prokázali životaschopnost organizace.

Od roku 2016 by měla začít fungovat tzv. Nová rozvojová banka se sídlem v Šanghaji, která by se měla zaměřit na rozvojové projekty nejenom v pěti zakládajících zemích. Banka by navíc měla zahrnovat i jakýsi inkubátor posuzující úspěch jednotlivých rozvojových strategií. „I tím by představoval výzvu pro skupinu Světové banky a MMF, které navzdory určitým korekcím posledních let, stále zůstávají baštami neoliberální politiky,“ myslí si ekonomka Švihlíková.

Druhým nástrojem uskupení má být jakýsi rezervní fond, přezdívaný „malý MMF“, kterým chtějí členské země čelit volatilitě finančních trhů. Brazilská prezidentka navíc také očekává, že ochrání i před destabilitou vycházející ze Spojených států.

Celý článek k přečtení ZDE 

„Země skupiny BRICS učinily praktické kroky na oslabení pozice dolaru vytvořením jiné finanční infrastruktury. Ukázaly, že jsou schopny se dohodnout (byť s obtížemi). Smetly námitky, že se jedná o umělou platformou, která bude nefunkční. Představily, prozatím skrovnou, výzvu současnému globálnímu řádu, stále ještě institucionálně ovládanému Západem,“ zhodnotila ekonomka ve svém článku na stránkách Britských listů poslední dění v rámci BRICS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

8:17 Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

Někdejší šéf dnes již neexistujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oznámil, že…