Donald Trump již v průběhu prezidentské kampaně hovořil o nutnosti zlepšit vztahy s Ruskem. Tvrdil, že jako zkušený byznysmen se umí dohodnout prakticky s každým. Média poměrně často upozorňovala na údajné sympatie mezi Trumpem a ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Oba dva se o sobě navzájem vyjadřovali celkem lichotivě a to v mnohých vzbuzovalo naději, že by bilaterární vztahy mezi světovými mocnostmi mohly vstoupit do nové éry.
Jak ovšem uvádí korespondent serveru Christian Science Monitor Fred Weir, ruská vláda i po vítězství Trumpa nad „válečným jestřábem“ Clintonovou zůstává při zemi. „Navzdory některým Trumpovým smířlivým výrokům vůči Rusku představuje 45. prezident Spojených států pro Moskvu nepopsaný list papíru a nikdo zatím netuší, co od něj může v očekávat v praxi,“ píše Weir s tím, že řešení by podle některých expertů mohla přinést zmiňovaná „velká dohoda“.
Ruský vůdce se neshodl se svým dosluhujícím protějškem Obamou především v otázce řešení konfliktu v Sýrii. „Zatímco Obama se užší spolupráci s Ruskem bránil, Trump zastává odlišné postoje. Minulý týden v rozhovoru pro New York Times říkal, že má na Sýrii odlišné názory než všichni ostatní. To někteří chápou tak, že Američané již nebudou usilovat o odchod prezidenta Asada z politiky, proti čemuž Rusové od začátku protestují.“
Dalším problematickým bodem vzájemných vztahů je Krym, jehož připojení k Rusku považuje Západ za akt násilí a porušení mezinárodního práva. „Trump dal nicméně s odkazem na průzkumy veřejného mínění najevo, že když jsou obyvatelé Krymu s připojením Ruska sami spokojeni, byl by ochoten Krym coby součást Ruska uznat. Trump by mohl uvažovat o uzavření dohody, kdy by USA uznaly ruský Krym a Moskva na oplátku zase samostatnost Kosova,“ míní Weir.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro