Dohoda Trumpa a Putina: Zvěsti, výroky a nové skutečnosti. Vše na světě může být náhle jinak

30.11.2016 10:02 | Zprávy

V amerických i ruských médiích se pomalu začíná hovořit o tzv. „velké dohodě“, kterou spolu možná uzavřou Spojené státy a Rusko. Dohoda by měla dávat záruky oběma zemím v oblasti zahraniční politiky a předejít možným budoucím sporům.

Dohoda Trumpa a Putina: Zvěsti, výroky a nové skutečnosti. Vše na světě může být náhle jinak
Foto: Radim Panenka
Popisek: Hillary vs. Trump. Některé obchody fandí jednomu kandidátovi, jiné jsou nezávislé

Donald Trump již v průběhu prezidentské kampaně hovořil o nutnosti zlepšit vztahy s Ruskem. Tvrdil, že jako zkušený byznysmen se umí dohodnout prakticky s každým. Média poměrně často upozorňovala na údajné sympatie mezi Trumpem a ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Oba dva se o sobě navzájem vyjadřovali celkem lichotivě a to v mnohých vzbuzovalo naději, že by bilaterární vztahy mezi světovými mocnostmi mohly vstoupit do nové éry.

Jak ovšem uvádí korespondent serveru Christian Science Monitor Fred Weir, ruská vláda i po vítězství Trumpa nad „válečným jestřábem“ Clintonovou zůstává při zemi. „Navzdory některým Trumpovým smířlivým výrokům vůči Rusku představuje 45. prezident Spojených států pro Moskvu nepopsaný list papíru a nikdo zatím netuší, co od něj může v očekávat v praxi,“ píše Weir s tím, že řešení by podle některých expertů mohla přinést zmiňovaná „velká dohoda“.

Ruský vůdce se neshodl se svým dosluhujícím protějškem Obamou především v otázce řešení konfliktu v Sýrii. „Zatímco Obama se užší spolupráci s Ruskem bránil, Trump zastává odlišné postoje. Minulý týden v rozhovoru pro New York Times říkal, že má na Sýrii odlišné názory než všichni ostatní. To někteří chápou tak, že Američané již nebudou usilovat o odchod prezidenta Asada z politiky, proti čemuž Rusové od začátku protestují.“

Dalším problematickým bodem vzájemných vztahů je Krym, jehož připojení k Rusku považuje Západ za akt násilí a porušení mezinárodního práva. „Trump dal nicméně s odkazem na průzkumy veřejného mínění najevo, že když jsou obyvatelé Krymu s připojením Ruska sami spokojeni, byl by ochoten Krym coby součást Ruska uznat. Trump by mohl uvažovat o uzavření dohody, kdy by USA uznaly ruský Krym a Moskva na oplátku zase samostatnost Kosova,“ míní Weir.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

5:00 Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM „Najděte tři rozdíly,“ vybízí v komentáři pro ParlamentníListy.cz sociolog a f…