Dohra filmu o Milouši Jakešovi. Je to veselé, jde o drogy. A promluvil sám „Milda“ o chystané vládě

03.05.2018 10:00

Někdejší generální tajemník komunistické strany Miloš Jakeš dostal příležitost vyložit svůj pohled na svět širokým masám. Stalo se tak ve filmu Milda, v němž kdysi nejmocnější politik této země obhajoval komunistické vidění světa a trval na tom, že se většině lidí za komunistů žilo dobře. Vysvětlení podal také k justičním vraždám, kterých se komunisté dopustili. Vysvětlil také, proč bylo nezbytné zakazovat „závadové písničky“. Když se na dokument podíval novinář Pavel Novotný, nedalo mu to a zareagoval.

Dohra filmu o Milouši Jakešovi. Je to veselé, jde o drogy. A promluvil sám „Milda“ o chystané vládě
Foto: Vít Hassan
Popisek: Miloš Jakeš

V roce 2017 se zrodil film Milda o generálním tajemníkovi komunistické strany Miloši Jakešovi. Hlavním protagonistou byl sám bývalý generální tajemník, který nechal diváky nahlédnout do své mysli. Ukázal lidem, že čtyřicet let vlády komunistů v Československu stále považuje za dobrou dobu a odmítá hovořit např. o justičních vraždách, kterých se komunisté za časů své vlády dopustili. Tyto justiční vraždy Jakeš připisuje panující studené válce. Popravu Milady Horákové a dalších lidí Jakeš považuje za obranu režimu v časech zuřící studené války. „Všechno bylo daný mezinárodními okolnostmi,“ zdůraznil Jakeš.

Fotogalerie: - Svátek práce u Křižíkovy fontány

Každoroční shromáždění občanů na 1. máje pořádané ...
Každoroční shromáždění občanů na 1. máje pořádané ...
Každoroční shromáždění občanů na 1. máje pořádané ...
Každoroční shromáždění občanů na 1. máje pořádané ...
Každoroční shromáždění občanů na 1. máje pořádané ...
Každoroční shromáždění občanů na 1. máje pořádané ...

Anketa

Obáváte se vypuknutí světové války?

86%
hlasovalo: 6521 lidí

Řekl toho ale ještě mnohem víc. Zdůraznil např. že znárodnit Baťovy podniky bylo zcela nezbytné. Trval si na tom, že většině lidí se od roku 1945 do roku 1989 žilo dobře, cokoli jiného Jakeš dodnes považuje za okrajové záležitosti, které vyzdvihovali a dodnes vyzdvihují kritici, kteří odmítají vidět celkový pozitivní obraz režimu. Tento režim bylo podle jeho názoru třeba udržet právě proto, že byl prospěšný lidem. Aby se režim udržel, bylo podle Jakeše třeba zakazovat i písně nepohodlné režimu. „Ty písně, to bylo to, co očekávali ti Američani a ten Západ, aby to naleptávalo tu jednotu českého a slovenského lidu,“ poznamenal Jakeš.

„Ta společnost, kterou jsme budovali, byla daleko spravedlivější, daleko kulturnější, daleko výkonnější, bych řekl, než je ta dnešní společnost. Tak se krade všady. Ve stavebnictví se krade, to dřív nebývalo,“ zdůraznil ve filmu. „Já myslím, že by většina lidí uvítala, kdyby se ty časy vrátily,“ zaznělo také z Jakešových úst.

V rozhovoru pro deník Blesk se Jakeš vyjádřil i k dnešní politické situaci. Dle informací Blesku prý v komunistické straně fandí křídlu bývalého místopředsedy Josefa Skály. Jakeš osobně pouze ocenil, že vliv komunistů na politiku opět roste. Je spokojen s tím, že se menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) bude opírat o komunisty. „To je dobře, že vliv komunistů roste – a to hlavně potom, co se tady v minulých letech všechno rozkradlo,“ shrnul.

Muž, jenž letos oslaví 96. narozeniny, si také postěžoval, že z něj dnes lidé dělají blbce, ale on podle svých vlastních slov žádný blbec nebyl a není a na školách, kde se učil, vynikal.

Když se na film podíval Pavel Novotný, neudržel se a na sociální síti Facebook přičinil pár poznámek. „On je fakt zaťatej,“ podotkl na adresu Miloše Jakeše. „Jsou tam skvostné okamžiky, líbila se mi scéna ‚dlouhé papírky nalezené u vnuka‘ ;-) a taky hláška ‚rád chodím. A chodím velice rychle‘,“ citoval z filmu.

Do diskuse se zapojil také český režisér, kameraman a producent Filip Remunda, který přidal pár postřehů. „Skvělej film. Ty papírky dal zkontrolovat kamarádovi, policajtovi, jestli v nich nejsou drogy. Režisérovi Jakeš spílal: ‚Dyť vy se mnou jednáte jako ten prokurátor, co zadal smrt Horákový!‘ Síla!“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

10:36 Zeman natřel Německo a „klimatické šílence“. Před projevem překvapil Pirát, ale utřeli ho

Prezident republiky Miloš Zeman promluvil v Poslanecké sněmovně. Jak se již stalo tradicí, přišel ta…