Doktor Macek štiplavě o Bartákově armádní zakázce

20.08.2013 12:11

Doktor Miroslav Macek se pozastavil nad nákupem obrněnců IVECO pro hlídky české armády v Afghánistánu. Vyšlo totiž najevo, že nákup byl neuvěřitelně předražen. Macek však neočekává, že by za to byl někdo postižen.

Doktor Macek štiplavě o Bartákově armádní zakázce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Macek

Cena armádní zakázky měla činit 3,62 miliardy korun a obzvlášť některé položky byly podle Macka neuvěřitelné. „Jeden příklad za všechny: startovací kabel = 86 tisíc korun,“ připomíná bývalý místopředseda ODS ve svém pravidelném blogovém příspěvku. Koupi vozů IVECO zahájilo Ministerstvo obrany za panování ministra Martina Bartáka, obchod "dotáhl" jeho nástupce Alexandr Vondra. Návrh nakoupit další vozy však později Vondra již smetl ze stolu.

Macek následně upozorňuje, že dotyčnou výhodnou koupi musel na ministerstvu někdo schválit, nějaký expert musel vypracovat odborný posudek a celé to zastřešoval ministr, nesoucí politickou odpovědnost za práci svého resortu. O nikom takovém jsme se v souvislosti se zakázkou zatím nedočetli.

 „Vsadím se ovšem, že nikdo z nich již na Ministerstvu obrany nepracuje, že všichni odešli s velkým odstupným a nemalou odměnou za skvělou práci,“ odhaduje skepticky glosátor. Nikdo z dotyčných si už podle něj docela jistě na nic nepamatuje, po letech vyšetřování už se nic nezjistí a už vůbec nebude nikdo potrestán.

Samozřejmě s výjimkou daňových poplatníků, z jejichž peněz byly tyto unikátní kabely, jakož i veškeré další součástky armádních obrněnců, zaplaceny.

Co přesně napsal doktor Macek:

Vyšlo najevo, že nákup lehkých obrněnců IVECO pro českou armádu (pro hlídky v Afghánistánu) za 3,62 miliardy korun byl neskutečně předražen. Jeden příklad za všechny: startovací kabel = 86 tisíc korun.
Ten předražený nákup někdo jistě podpisem a razítkem schválil, někdo stejně konkrétní jistě vypracoval „odborný“ posudek, že ceny jsou v pořádku a někdo konkrétní měl jistě politickou odpovědnost za kvalitu práce rezortu.
Vsadím se ovšem, že nikdo z nich již na Ministerstvu obrany nepracuje, že všichni odešli s velkým odstupným a nemalou odměnou za skvělou práci, na nic si již nepamatují, za nic nemohou a po letech a letech vyšetřování se nic nezjistí a nikdo nebude potrestán, vyjma nás – daňové poplatníky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…