Doktor Smejkal zuřil: Vláda rozhodla o otevírání obchodů bez porady. Nepovažoval jsem to za nutné, krčil rameny Blatný

06.04.2021 19:43

Vláda dnes rozhodla o tom, že 12. dubna dojde k otevření části obchodů. Epidemiolog Petr Smejkal kritizuje, že tak učinila bez konzultace s jeho skupinou odborníků. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se v závěru tiskové konference po jednání vlády k jeho slovům vyjádřil, že to nepovažoval za nutné, jelikož žádné plošné otevírání obchodů se nekoná. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) pod vedením Smejkala již před velikonočnímí svátky varovala před tím, že by se otevření škol považovalo za signál k většímu rozvolňování, informují Novinky.

Doktor Smejkal zuřil: Vláda rozhodla o otevírání obchodů bez porady. Nepovažoval jsem to za nutné, krčil rameny Blatný
Foto: Archiv P. Smejkala
Popisek: Primář Kliniky infekčních nemocí 1.Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice v Praze Petr Smejkal
reklama

Od pondělí se z dnešního rozhodnutí vlády otevřou papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví, prádelny a čistírny, zámečnictví a prodejny náhradních dílů do automobilů. Spolu s nimi se také otevřou venkovní prostory zoologických a botanických zahrad a farmářské trhy.

„Pokud chceme postupně otevírat výuku, není možné zároveň uvolňovat jiná opatření. Zvláště když nebylo schváleno frekventnější testování ve firmách,“ sdělila Ruth Tachezy, vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

  • Původní zdroj ZDE

Skupina ve čtvrtek označila epidemickou situaci v ČR za stále velmi závažnou. Za bezpečné pro návrat další skupiny dětí do škol označila přibližný počet 100 nových případů na 100.000 obyvatel, tedy asi 1400 nových případů denně.

Podle slov epidemiologa Rastislava Maďara je zřejmě otevření obchodů s dětským oblečením, obuví a papírnictví motivováno prakticky. „Děti od podzimu nemusí mít už oblečení a obuv, které by mohly na jaře použít pro školní docházku. Jak víme, za půl roku některé děti fakt hodně vyrostou,“ sdělil s tím, že nakupovat drobné školní pomůcky přes internet podle něj není příliš efektivní.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) byl redaktorkou České televize závěrem tiskové konference po jednání vlády konfrontován s výtkou epidemiologa Smejkala, že s jeho skupinou odborníků nekonzultovali otevření obchodů; Blatný reagoval slovy, že to nepovažoval za důležité, neboť: „Z našeho pohledu se obchody neotevírají. Tam je opravdu pouze výjimka pro dětské oblečení a obuv,“ sdělil ministr, že je to jen návrat k omezení, které bylo předtím.

Přesto si myslí, že epidemiolog Smejkal rozhodnutí vlády v podstatě sdílí. „Myslím, že jsme zajedno v tom, že tohle není žádné plánované otevírání obchodů nebo služeb. Myslím, že v tom jsme s panem Smejkalem a s jeho kolegy zajedno,“ dodal, že zatím není situace taková, že by se od 12. dubna plánovalo otevírání obchodů, služeb a podobně. Jeho slova o tom, že nedochází k žádnému plošnému otevírání obchodů podpořil následně i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

16:00 Takový plán! Moravec, cinklé průzkumy. Petříčkův sešup to zkazil. Ze zákulisí ČSSD

Některé novináře zaskočilo, že otěže v sociální demokracii nevzal na sjezdu do rukou Tomáš Petříček.…