Doktorka Peková, proslavená Vojtěchem, má jít před soud. Společně s Romanem Janouškem

28.08.2020 10:04

Lobbista Roman Janoušek se podle zjištění Aktuálně.cz bude u soudu zodpovídat z dalšího možného trestného činu. Státní zástupce jej obžaloval v souvislosti s údajnými podvody v krevní laboratoři Chambon. K soudu půjde pět lidí.

Doktorka Peková, proslavená Vojtěchem, má jít před soud. Společně s Romanem Janouškem
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Podnikatel Roman Janoušek
reklama

Společnost Chambon, kterou založil politický podnikatel Roman Janoušek a měl v ní majetkový podíl, prováděla krevní testy, za které inkasovala od zdravotních pojišťoven milionové úhrady.

Vyšetření však firma údajně vykazovala podvodně, aby za ně od pojišťoven dostala vyšší platby. Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, státní zástupce z Olomouce Alexandr Dadam kvůli tomu obžaloval pět lidí včetně Janouška. Obžalobu přivezl kurýr na Městský soud v Praze ve čtvrtek dopoledne.

„Dnešního dne byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na celkem pět osob. V případě čtyř osob pro zvlášť závažný zločin podvodu. Dvě z uvedených osob jsou obžalobou navíc stíhány i pro zločin neoprávněného podnikání. Pátá obviněná osoba je pak stíhána pro trestný čin podílnictví,“sdělil pro Aktuálně.cz žalobce Dadam.

Peníze měla firma Chambon inkasovat peníze v letech 2009 až 2011. Její podvod měl spočívat v tom, že vykazovala jiné testy, než reálně provedla.

Podle Dadama inkasovali podnikatelé ze Chambonu ze zdravotních pojišťoven 239 milionů korun, dalších 77 milionů si chtěli naúčtovat. Janoušek se podvodu neúčastnil. Měl se provinit tím, že si ze Chambonu nechal vyplácet peníze.

Podle potvrzených informací Aktuálně.cz půjdou vedle lobbisty k soudu jeho dlouholetý partner z byznysu Luboš Pašek, podnikatel Petr Ullrich a lékařka Soňa Peková. Posledním obžalovaným je přednosta I. interní hematologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tomáš Kozák.

V případě uznání viny hrozí Janouškovi tři až osm let vězení, ostatním pět až deset let.

Soňa Peková se proslavila v časech koronakrize svými názory, které šly do značné míry proti hlavnímu proudu.

Stala se nechtěně také příčinou slavného videa z vládní tiskovky. Poté, co kritizovala nefunkční systém koronavirového testování a za příklad dala svou laboratoř, vystoupil ministr Adam Vojtěch se slovy, že její laboratoř funguje tak precizně, až kvůli tomu sama skončila v karanténě. To nebyla pravda a při vysvětlování tohoto omylu ministra proškolil premiér Andrej Babiš.

Právě dnes se objevila informace, že je považována za favoritku na anticenu Českého klubu skeptiků Sysifos, nazvanou „bludný balvan“. „Mimo jiné kvůli tomu, že se dopouští ryzích spekulací a někdy možná i lží,“ sdělil předseda klubu Jaromír Šrámek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…