Domovnice v akci? Milion chvilek: „Do ulic, pokud dnes projde Stanislav Křeček.“ A už teď je zle

12.02.2020 6:56

Poslanci dnes rozhodnou o novém veřejném ochránci práv. Vybírat budou ze tří kandidátů. Jméno někdejšího zástupce ombudsmanky Anny Šabatové Stanislava Křečka však budí emoce. Již nyní slibuje hnutí Milion chvilek pro demokracii, že v případě jeho výhry vyjde do ulic. Poslanci budou volit mezi ním, vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva Vítem Alexanderem Schormem a advokátem Janem Matysem.

Domovnice v akci? Milion chvilek: „Do ulic, pokud dnes projde Stanislav Křeček.“ A už teď je zle
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlavní organizátor demonstrací Mikuláš Minář
reklama

O tom, kdo bude ombudsmanem, se rozhodne odpoledne. Pokud bude první kolo volby neúspěšné, druhé se uskuteční v podvečer. Hnutí Milion chvilek pro demokracii již nyní slibuje, že v případě výhry Stanislava Křečka vyjde znovu do ulic. Píše to server Forum24.cz.

Anketa

Je dobře, že knihkupectví vyhodilo z práce ženu, která napsala protiromské statusy?

3%
97%
hlasovalo: 14592 lidí

Křeček, jehož navrhl prezident Miloš Zeman, má největší šance se ombudsmanem stát. Podporuje ho totiž zřejmě mimo jiné také hnutí ANO, i když při volbě má volné hlasování. Nominaci získal poté, co z volby odstoupila exministryně spravedlnosti a poslankyně Helena Válková. Z volby odešla v době, kdy se provalila její spolupráce s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, ona však sama tvrdila, že jako problém vnímá své členství v KSČ.

Milion chvilek informace o volbě Křečka rozlítila. „To si z nás Andrej Babiš snad už opravdu dělá… legraci! Tak nejprve prezident Zeman navrhne na post ombudsmanky paní (Ur)Válkovou, a pak se dozvíme, že poslanci hnutí ANO dostali od pana Faltýnka doporučení volit neméně hrozného Stanislava Křečka?“ píše se rozlíceně na stránkách spolku. 

„Vážně se má stát veřejným ochráncem práv člověk, který neoprávněně používal titul JUDr.? Vážně se má stát veřejným ochráncem práv člověk, který během normalizace vynášel do nebes socialistickou revoluci a socialistické volby? Vážně chceme ombudsmanem udělat člověka, který svými výroky utvrzoval režim v době, kdy současná ombudsmanka Anna Šabatová seděla ve vězení za šíření letáků informujících o tom, že ke komunistickým volbám lidé povinně chodit nemusí?“ pokračuje autor příspěvku dále a připomíná některé Křečkovy výroky. 

„Pokud poslanci hnutí ANO skutečně zvolí v zájmu trojice Babiš–Faltýnek–Hrad ombudsmanem Stanislava Křečka, popřou tím smysl a účel celé této instituce. Dnes ombudsman, zítra veřejnoprávní média a jejich kontrolní rady. Nebaví nás jen tak přihlížet postupující agrofertizaci státu a veřejných institucí. Stane-li se pan Křeček ombudsmanem, oznámíme termín, kdy vyjdeme do ulic,“ uzavírá spolek.

Na status Milionu chvilek již zareagoval například mediální analytik Štěpán Kotrba. „Chci vás vidět v ulicích! Chci vás vidět v ulicích! Chci vás vidět v ulicích! Chci vás vidět v ulicích!“ skandoval Kotrba.

 

„Uliční výbor a lidový soud zvaný Milion chvilek nenávisti opět vyhrožuje. Tentokrát kvůli volbě ombudsmana. To je ta jejich ‚zdravá demokracie‘. Jenže svobodomyslní lidé nechtějí zdravou, lidovou nebo liberální demokracii. Chtějí demokracii. A ta žádné přívlastky nepotřebuje,“ poznamenal hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Nejlepší doporučení pro dosud váhající zákonodárce. Stanislav Křeček for ombudsman,“ dodal pak exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek z ČSSD.

 

A své napsal i Zbyněk Passer, bývalý starosta pražských Kolodějí. „Ještě pořád jste někteří nevystřízlivěli? Chybí už jen: Jestli nedostane Greta Nobelovu cenu, půjdeme do ulic. Tahle vyděračsko-nátlaková dikce, obcházející a pohrdající základními principy zastupitelské demokracie je dobře známá z meziválečného Německa. Z role, kterou hraje Forum24, je mi špatně už dlouho. Dlouho se držím, zasvěcení vědí proč. Ale z dikce Hovorkové, Le Fay a Jandourka mám pravidelně silný pocit nevolnosti. Každému, co jeho jest. Sepětí Milionu chvilek s Forem24 ukazuje víc, než by aktéři asi chtěli,“ poznamenal.

O poslání Milionu chvilek, o schůzce se zástupci se sociální demokracií, a hlavně o kandidátech do Rady České televize pak včera také hovořil místopředseda spolku Benjamin Roll v pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlasu Plus. Psali jsme ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…