Donalde Trumpe, nebuďte hodný na Rusko! V New Yorku prý letí tento úvodník místních novinářů

15.11.2016 16:27

Před několika dny sklidil velký ohlas úvodník amerického listu New York Times, v němž novináři varují nového amerického prezidenta Donalda Trumpa před příliš měkkým postojem vůči Rusku.

Donalde Trumpe, nebuďte hodný na Rusko! V New Yorku prý letí tento úvodník místních novinářů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Akce Trump for President, naděje pro svět i USA, "Killary" Clinton, jistota pokračování bombardování. Následoval pochod k americké ambasádě
reklama

Novináři podotýkají, že sice jen pár expertů věří, že Rusko chce rozpoutat válku se Západem, spousta se jich ale prý obává, že Putinovo agresivní chování, tak jak se snaží obnovit ruskou velikost, může vyústit ve špatný odhad situace, který často vede k ozbrojenému konfliktu.

Za příklad nebezpečného chování Ruska dávají novináři vměšování se do amerických prezidentských voleb, anexi Krymu či rozpoutání války na východě Ukrajiny a letecké údery proti civilistům v Sýrii.

Navzdory těmto předpokladům, které by nového amerického prezidenta měly vést k ostražitosti a odporu vůči chování Vladimira Putina, Donald Trump spíše dává najevo, že stojí na straně ruského prezidenta.

Takový postoj ale považují novináři z New York Times za nepřijatelný. Podle nich je třeba se Vladimiru Putinovi postavit a dát mu jednoznačně najevo, že si nemůže dovolit překračovat hranice. Donaldu Trumpovi coby novému americkému prezidentovi proto novináři radí, aby přinejmenším potvrdil americký závazek vůči NATO a evropské demokracii, na jejichž podkopání prý Vladimir Putin usilovně pracuje.

Ruský prezident se prý navíc v mnoha ohledech zdá silný, ale stojí v čele země, jejíž populace stárne a ekonomika závislá na ropě slábne. Navíc Rusko zůstává zabředlé v nákladných vojenských operacích na Ukrajině a v Sýrii.

„Putin by neměl mít žádných pochyb o tom, že Spojené státy a jejich spojenci budou bránit své zásady a hodnoty. Zároveň by ale měl vědět, že zůstanou otevření spolupráci v těch oblastech, kde se jejich zájmy budou překrývat se zájmy Ruska,“ navrhli novináři Trumpovi vzorec americko-ruských vztahů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

22:50 Nebezpečná vakcína? Rychlý vývoj nevadí, ujišťuje odborník. Češi se bojí, bude je nutné informovat, padlo

Česko objednalo přes Evropskou unii vakcínu proti koronaviru pro 5,5 milionu lidí. Vakcína vyvinutá …