Donbas je pro Putina jen předkrm, chce ovládnout Kyjev. Zastavte ho, píše americký analytik Goble

28.07.2014 11:02

Podle amerického analytika a experta na Rusko Paula Gobleho by měl Západ začít konečně jednat. Putin si prý dovoluje čím dál tím víc a pokud jej nezastavíme dnes, zítra už bude pozdě.

Donbas je pro Putina jen předkrm, chce ovládnout Kyjev. Zastavte ho, píše americký analytik Goble
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin
reklama

„Anexe Krymu, vyzbrojování separatistů i jasný podíl na sestřelení civilního letadla MH17 lze bezpochyby považovat za válečný akt. Západoevropští lídři však zatím neudělali v podstatě nic, co by mohlo Putinovi znepříjemnit život. Navrhované sankce americkým prezidentem Obamou jsou v jednotlivých evropských zemích bohužel vnímány rozdílně. V závislosti na tom, jak moc je daná země závislá na obchodu s Ruskem. Zejména tedy v oblasti energetické politiky,“ upozorňuje Goble. 

Podle Gobleho může Putin vyčíst z reakcí Západu tři sdělení, které jej bohužel od jeho narůstající agrese neodradí. „V prvé řadě se Putin utvrdil v tom, že lídři na Západě jsou nerozhodní a vhledem k silnému vlivu energetického byznysu na politiku i snadno ovlivnitelní. Za druhé je mu nyní ještě jasnější, že vzhledem k ruským jaderným zbraním se Západ neodhodlá k žádné masivní vojenské akci. A za třetí, že Západ nepochopil jeho politické uvažování, které je od toho klasického evropského natolik odlišné. Putina totiž vůbec nezajímá, že vhledem k sankcím budou obyčejní Rusové trpět," míní Goble.

Sankce mohou být podle Gobleho jakkoli tvrdé, ale pokud budou Francouzi i nadále prodávat Rusku zbraně a Německo nakupovat plyn, Putin nemá žádný důvod měnit styl zahraniční politiky země. „Putin však nebere v potaz, že současní váhaví západní lídři mohou být po nejbližších volbách vystřídáni. Už nyní se ukazuje, že jejich voliči by proti Rusku postupovali mnohem více razantněji,“ je přesvědčen Goble.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

Podle Gobleho je zřejmé, že Putin nehodlá v nejbližší budoucnosti na svých plánech nic podstatného měnit. „Bude i nadále rozdmýchávat národnostní nepokoje a podporovat ukrajinské separatisty. Byť je zřejmé, že východ Ukrajiny je pro něj pouze předkrm. Putin chce ovládnout především samotný Kyjev. To je primární cíl, který sleduje od počátku své šachové partie,“ tvrdí Goble a dodává, že Putinově agresi a rozpínavosti přece jenom lze do jisté míry čelit. Navrhuje v této souvislosti několik variant řešení.

„Západ musí v prvé řadě pochopit, že Putin plánuje vyvolat další válečné konflikty z důvodu vědomí své vlastní slabosti. Postupuje podle taktiky, která říká, že malá vítězství vyhrávají celou válku. On vše činí nejenom proto, aby obnovil zašlou slávu Sovětského svazu, kterou považuje za největší geopolitickou katastrofu 20. století. Hlavním motorem jeho konání jsou obavy o svoji vlastní budoucnost,“ pouští se do Putina Goble.

Goble je rovněž přesvědčen, že vlády na Zapádě musí vojensky podpořit sousedy Ruska, kteří se cítí být ohroženi Putinovou nevypočítatelnou zahraniční politikou. „V prvé řadě však musí veřejnost přesvědčit, že tyto kroky jsou nevyhnutelné, a nechat obyvatelům svých zemí přinést jasné důkazy o Putinových dobyvačných plánech. V neposlední řadě musí západní politici přistoupit k uzavření svých konzulátů v Rusku a uvalení tvrdých opatření na společnosti, které budou přes sankce nadále s Ruskem obchodovat,“ navrhuje Goble. 

Třetím krokem by podle Gobleho měla být podpora Západu v oblasti mediální propagandy. „Putin má v tomto směru téměř neomezené možnosti. Ruští obyvatelé v podstatě nemají možnost vyslechnout si jiné názory než ty, které pochází od státem řízených médií. Západ by se měl postarat o to, by území Ruska pokrýval zpravodajský kanál vysílající v ruském jazyce, který by alespoň částečně otupil ostří ruské státní propagandy," píše Goble. 

„Mnou navrhované kroky samy o sobě jistě nezaručují jasný úspěch. Stále je ale podle mě lepší se o něco pokusit, než jen s rukama v klíně čekat na další Putinův tah," uzavírá Goble svůj komentář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …