„Anexe Krymu, vyzbrojování separatistů i jasný podíl na sestřelení civilního letadla MH17 lze bezpochyby považovat za válečný akt. Západoevropští lídři však zatím neudělali v podstatě nic, co by mohlo Putinovi znepříjemnit život. Navrhované sankce americkým prezidentem Obamou jsou v jednotlivých evropských zemích bohužel vnímány rozdílně. V závislosti na tom, jak moc je daná země závislá na obchodu s Ruskem. Zejména tedy v oblasti energetické politiky,“ upozorňuje Goble.
Podle Gobleho může Putin vyčíst z reakcí Západu tři sdělení, které jej bohužel od jeho narůstající agrese neodradí. „V prvé řadě se Putin utvrdil v tom, že lídři na Západě jsou nerozhodní a vhledem k silnému vlivu energetického byznysu na politiku i snadno ovlivnitelní. Za druhé je mu nyní ještě jasnější, že vzhledem k ruským jaderným zbraním se Západ neodhodlá k žádné masivní vojenské akci. A za třetí, že Západ nepochopil jeho politické uvažování, které je od toho klasického evropského natolik odlišné. Putina totiž vůbec nezajímá, že vhledem k sankcím budou obyčejní Rusové trpět," míní Goble.
Sankce mohou být podle Gobleho jakkoli tvrdé, ale pokud budou Francouzi i nadále prodávat Rusku zbraně a Německo nakupovat plyn, Putin nemá žádný důvod měnit styl zahraniční politiky země. „Putin však nebere v potaz, že současní váhaví západní lídři mohou být po nejbližších volbách vystřídáni. Už nyní se ukazuje, že jejich voliči by proti Rusku postupovali mnohem více razantněji,“ je přesvědčen Goble.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pro