Dost dlouho se český člověk stylizoval do role plebejce. Nyní by mohl zkusit roli gentlemana, píše komentátor

24.12.2016 20:11 | Zprávy
autor: vef

O veřejnoprávním kretenismu a duchu plebejském se na serveru NeviditelnýPes.cz rozepsal Luděk Frýbort. Rozlítila ho totiž reakce novináře a spisovatele Leoše Kyši v časopisu Reflex kvůli zrušení dobrého a úspěšného pořadu Kupředu do minulosti na Českém rozhlase 2.

Dost dlouho se český člověk stylizoval do role plebejce. Nyní by mohl zkusit roli gentlemana, píše komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Jak uvádí Frýbort, třeba se Kyšovi pořad nelíbil, ale mohl to podle jeho slov vyjádřit kultivovaněji. „Nesahat hned po nejpeprnějších výrazech, jaké lze v pouliční češtině nalézt. Vrchol veřejnoprávního kretenismu... u racionálně myslících posluchačů pověst nejhloupějšího pořadu... ale, ale, pane Kyšo,“ poznamenal Frýbort. 

„Já vím, on je to v zemích českých už takový obyčej: nediskutovat, ale vztekat se. Nekritizovat, ale urážet. Asi jsem tomu po těch málem už čtyřiceti letech v Zášumaví odvykl, že mi to vadí. Čítám německý tisk za těchto rozbouřených časů, sleduji čtenářské odezvy na internetových sítích, a jen málokdy shledávám shodu v tom, co píší noviny a čím se ozývá čtenářská veřejnost, dožraná až po tipec. Přesto nikdo nenapíše, že dejme tomu projev toho či onoho vládního činitele je vrcholem kretenismu, ani že má ten pán u racionálně myslícího posluchače pověst nejhloupějšího..., nýbrž věcně a konkrétně udá důvod svého nesouhlasu. Možná kostrbatě, možná neobratně, neníť každý nadán uměním formulace, ale slušně; ví, že dlaždičským vyjadřováním by racionálně myslícího čtenáře spíš odpudil než přesvědčil,“ rozepisuje se následně Frýbort. A dodává, že je však možné, že Kyša nechtěl třeba nikoho přesvědčit, ale jen si pěkně zanadávat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…