Dozor. Kontrola, aby OSA neterorizovala poplatníky, navrhuje senátor Valenta

12.12.2016 12:19

Poslanci nestihli projednat novelu autorského zákona, která by Ochrannému svazu autorskému (OSA) stanovovala mantinely v sazbách za autorské poplatky. Ty se OSA od nového roku chystá zvednout až o 50 %. Úsilí o „zkrocení“ organizace se nyní přesouvá do Senátu, kde se senátor Ivo Valenta chystá předložit návrh, který by umožnil větší kontrolu nad činností Ochranného svazu autorského.

Dozor. Kontrola, aby OSA neterorizovala poplatníky, navrhuje senátor Valenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisková konference k senátnímu návrhu zákona na zrušení EET

Ochranný svaz autorský se od nového roku chystá zdražit některé poplatky až o padesát procent. „Navýšením sazeb chceme pouze zmírnit pokřivení trhu, který historicky platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není žádný důvod k tomu, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie,“ objasnil rozhodnutí OSA předseda představenstva Roman Strejček.

Se zvyšováním poplatků nesouhlasí senátor Ivo Valenta, podle něhož není možné, aby o penězích, které povinně platí nejen pořadatelé koncertů, ale také obce a další poplatníci, rozhodoval neprůhledný spolek, za jaký Ochranný svaz autorský považuje. Senátor na nastalou situaci zareagoval před několika měsíci předložením pozměňovacího návrhu k novele autorského zákona, v němž kromě jiného navrhuje zřízení dozorového orgánu, který by hlídal výši autorských poplatků a způsob jejich vybírání a následné rozdělování mezi autory.

Ve svém úsilí „zkrotit“ Ochranný svaz autorský podnikl Valenta také řadu dalších kroků, naposledy na konci minulého týdne zorganizoval pracovní jednání na téma regulace kolektivních správců autorských děl. Protože poslanci nestihli projednat novelu autorského zákona, Valenta obrací svoji pozornost do Senátu, jak již avizoval v srpnu.

„Mám v Senátu připraven komplexní pozměňovací návrh, který by nastavil nová přísná pravidla pro fungování všech kolektivních správců autorských práv, a navíc zavedl dozorový orgán, který by nezávisle dohlížel nad transparentností tak, aby OSA neterorizovala poplatníky a zároveň neokrádala autory o zasloužené odměny za jejich autorská díla,“ uvedl senátor Valenta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro

9:36 Staří, blbí? Vážná slova o Česku: Jde o EU a euro

Ekonomka Hana Lipovská se na svém facebookovém profilu vyjádřila k problematice eura. A na pomoc si …