Dozorčí komise ČT? Je to venku. Šlo prý o obrovské kšefty. Až dnes zazní, na koho byli ti lidé přisátí

19.11.2020 10:24

ParlamentníListy.cz získaly komentář místopředsedy Rady Českého rozhlasu Tomáše Kňourka. Ten se ve svém původním textu vyjádřil k diskutovanému dění v rámci dozorujících orgánů ČT, tedy k tamní dozorčí komisi. Podle Kňourka má zaznívající kritika společný faktor; obchodní zájmy.

Dozorčí komise ČT? Je to venku. Šlo prý o obrovské kšefty. Až dnes zazní, na koho byli ti lidé přisátí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace na podporu České televize před její budovou na kavčích horách. Pořadatel Milion chvilek ji pojal jako demonstraci v autech

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12133 lidí
„Hýkání zástupců takzvaného demobloku o protiprávnosti odvolání dozorčí komise Rady České televize má dle mého jeden hlavní základ. A tím jsou kšefty. Musíme si uvědomit, že právě odvolanou dozorčí komisi tvořili lidé zvolení ještě starým složením rady. Té rady, která většinově sloužila jako pretoriánská garda vedení televize, kdy její ředitel třeba za čachry v hospodaření i dokonce cenzuru prezidenta republiky dostával pravidelně 100procentní odměnu," připomíná Kňourek opomíjená fakta.

Proč jde podle jeho tvrzení o kšefty? Musíme se prý podívat do Zákona o České televizi, a to konkrétně na tyto paragrafy.

1. Dozorčí komise je poradním orgánem Rady ve věcech kontroly hospodaření České televize. Jejím úkolem je sledovat, zda jsou účelně a hospodárně využívány finanční prostředky a majetek České televize. Dozorčí komise je povinna upozorňovat Radu na zjištěné nedostatky a předkládat jí návrhy na jejich odstranění.

2. Členové dozorčí komise mohou nahlížet do všech písemností, účetních dokladů souvisejících s účetnictvím a záznamů na nosičích dat České televize a mohou požadovat i písemná vysvětlení od zaměstnanců České televize. Zaměstnanci České televize jsou povinni poskytnout členům dozorčí komise kopie vyžádaných písemností, účetních dokladů souvisejících s účetnictvím či záznamů České televize, jakož i požadovaná vysvětlení.

O skutečnostech zjištěných při výkonu kontroly jsou členové dozorčí komise povinni zachovávat mlčenlivost, pokud nebyli této povinnosti zproštěni předsedou Rady. Povinnost mlčenlivosti trvá i po ukončení funkce v dozorčí komisi.

„Všichni ti Smoljakové, Drahošové, Hilšerové a další političtí "ochránci" nepolitičnosti České televize zřejmě tuší, že pokud radní České televize navolí dozorčí komisi, která se do puntíku bude řídit zákonem, vyplavou na povrch neskutečné věci, a to především odčerněním smluv. Kšefty za desítky milionů koncesionářských korun se snad konečně odkryjí a nepochybuji, že se ve smlouvách objeví kamarádíčkové těch, kteří teď bez sebemenších důkazů blábolí o jakémsi ohrožení dojné krávy jménem Česká televize. Proč nejen výše zmínění v minulosti nevystoupili s kritikou flagrantně netransparentních móresů? I to svědčí o jejich pokřivených charakterech. Nynější Rada České televize (alespoň její část) se snaží narovnat systém hospodaření, maximálně ho zprůhlednit tak, aby miliony povinných donátorů měly konečně pocit, že na své peníze vidí. Rozumní lidé by jí v tom měli držet palce. Mám v tomto ohledu osobní zkušenost z Českého rozhlasu. Před lety za minulého vedení se z 90 procent začerněné smlouvy rovněž začaly množit. Rada si navolila novou dozorčí komisi a tím tyto praktiky skončily. Dnešní vedení rozhlasu by si něco takového nedovolilo," vysvětluje dále radní Kňourek.

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20407 lidí
Rada ČT zmíněnou dozorčí komisi odvolala minulý týden. Podle místopředsedy rady Pavla Matochy měla vážné výhrady k práci komise jako poradního orgánu Rady. Novou dozorčí komisi by mohla volit už příští týden. Většina radních byla podle Matochy s prací komise dlouhodobě nespokojena, což dávali komisi opakovaně najevo. „Radní nesou odpovědnost za svá rozhodnutí a dozorčí komise jim má poskytovat odborná, právní a ekonomická stanoviska a podklady pro rozhodování. Protože většina členů Rady ČT svým poradcům nevěřila, tak se rozhodla je vyměnit a naprostou většinou deseti hlasů ze 13 přítomných stávající DK odvolala," uvedl Matocha.

Radní ČT Hana Lipovská uvedla, že odvolání komise nepřišlo jako blesk z čistého nebe, ale schylovalo se k němu podle ní bezmála rok. Komise podle ní pracovala laxně, odmítavě a pasivně a bylo nezbytné ji odvolat.

V úterý odpoledne se před budovou ČT v Praze sešlo několik lidí v autech i na ulici, aby demonstrovali proti údajným pokusům ovlivnit nezávislost veřejnoprávní instituce. Žádná konkrétní fakta ovšem organizátoři nepřinesli.

Radní ČT Jiří Kratochvíl pro ParlamentníListy.cz také uvedl, že kritika Rady se netýkala pouze dozorčí komise. Konkrétně zmínil zpravodajství. „Já za sebe mohu říci, že ve zpravodajství ČT je celá řada mladých, slušných, korektních redaktorů, ovšem jsou zde redaktoři, kteří o sobě na jednání Rady ČT otevřeně tvrdí, že jsou nejlepší a budou si dělat, co chtějí, zatímco vedle sedící ředitel zpravodajství pan Šámal (na snímku dole, pozn. red.) se jenom uculuje a přitakává. To je podle mého názoru velmi špatný ředitel!"

reklama

autor: Tomáš A. NovýTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

17:00 Lidé dávají ruce pryč od Rohlik.cz. „Zmatený“ Čupr: Vždyť už jsme to jednou udělali a prošlo to

Český internetový obchod Rohlík.cz po pondělních zemědělských protestech v Praze ukončuje spolupráci…