Dozorčí rady plné neúspěšných politiků. Odbornost jde stranou

26.09.2011 10:01 | Zprávy
autor: jih

Před loňskými parlamentními volbami se dušovali lídři dvou největších stran Petr Nečas a Jiří Paroubek, že skončí časy stranických trafik, kdy místa v dozorčích radách státem kontrolovaných firem obsazovali neúspěšní politici. Časopis Týden upozornil, že tato praxe trvá dál, a tak v dozorčí radě ČEZ figuruje exministr zahraničí Jan Kohout nebo v Severočeských dolech exministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Dozorčí rady plné neúspěšných politiků. Odbornost jde stranou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Jedním z lákadel před loňskými volbami do sněmovny bylo téma politického obsazování dozorčích rad státem ovládaných podniků. Sliby vrcholných politiků se však nenaplnily a namísto odbornosti se stále rozhoduje podle politického klíče. Praxe stranických trafik neskončila, a tak firmy kontrolují lidé, kteří do té doby neměli s daným oborem vůbec nic do činění.

„Mezi nejkřiklavější případy, kdy do dozorčí rady přišli lidé z jiného oboru a bez potřebné praxe, zcela jistě patří jmenování exministra zahraničí Jana Kohouta do kontrolního orgánu energetického kolosu ČEZ či angažmá exministra zdravotnictví Tomáše Julínka v Severočeských dolech," uvádí ve svém přehledu politických trafik časopis Týden.

Nejkřiklavěji působí Kohout a Julínek

Kohout, který loni v říjnu neúspěšně kandidoval do Senátu za ČSSD, usedl v ČEZ hned v listopadu. Za svou práci v dozorčí radě energetické skupiny, která se schází asi třináctkrát ročně, pobírá 52 500 korun měsíčně plus kapitálové životní pojištění, tantiémy, k dispozici má osobní automobil vyšší střední třídy Škoda Superb a mobilní telefon.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šel mezi chvilkaře. Nebyli rádi. Zejména Minář

7:30 Šel mezi chvilkaře. Nebyli rádi. Zejména Minář

Aktivista, influencer a také zaměstnanec Ministerstva životního prostředí ČR František Kubásek vyraz…