Drahoš z Akademie věd prezidentem? Takto se k němu staví Bělobrádek či Gazdík

21.01.2017 11:41

Končící předseda Akademie věd Jiří Drahoš vážně zvažuje svou kandidaturu na prezidenta. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Drahoš z Akademie věd prezidentem? Takto se k němu staví Bělobrádek či Gazdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu
reklama

List připomíná, že závod o Hrad naplno odstartuje až 10. března, kdy současný prezident Miloš Zeman ohlásí, zda bude mandát obhajovat, či ne.

Dosud oznámili svoji kandidaturu textař Michal Horáček, lékař Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek, jenž zájem oznámil inzeráty v tisku.

Deník poukazuje na to, že před pár dny vznikla facebooková stránka, která začala propagovat Jiřího Drahoše (67), chemika, jenž osm let vedl Akademii věd ČR. Avizuje i jeho vystoupení v Rádiu Beat, kde vyprávěl o své lásce k blues-rockové vlně a kapelám jako Jethro Tull. A v záhlaví stránky už není Drahoš sám a v saku, jak bývalo zvykem, ale v bundě na horách.

„Platí, co jsem vám říkal. Do 24. března jsem předsedou Akademie, ale ano, kandidaturu vážně zvažuji,“ řekl LN Jiří Drahoš, jehož vystřídá profesorka Eva Zažímalová.

Podle deníku byl v posledních letech Drahoš nejblíže vicepremiérovi pro výzkum Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL). „Zatím žádného kandidáta na prezidenta nemáme a počkáme až do té doby, pokud vlastního nepostavíme; jako že to zatím nevypadá... Počkáme, jací kandidáti se objeví a z nich vybereme toho, kdo nám bude nejvíce hodnotově a programově konvenovat. Myslím, že profesor Drahoš je jistě typově vhodný kandidát. Je to člověk, který by se na tu roli hodil, jako i další,“ řekl LN Bělobrádek, předseda KDU-ČSL.

Podporu by Drahoš mohl získat také u STAN: „Naší snahou je, když už jsme schválili přímou volbu prezidenta, aby si lidé měli z čeho vybírat. Pan profesor Drahoš je z mého pohledu velmi úctyhodný kandidát a je to jeden z lidí, kterého bych si jako prezidenta určitě uměl představit. My jsme připraveni podpořit – jak logisticky, tak řekněme politicky – klidně více kandidátů, aby si lidé mohli vybírat. Jiří Drahoš určitě patří mezi ně,“ cituje list Petra Gazdíka, šéfa STAN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

18:41 Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) natočil další „Čau lidi“. Ze všech sil propagoval aplikaci e-roušk…