Drama letounu CASA: Autopilot vypověděl poslušnost

08.02.2011 9:24

Do velkých problémů se dostal při cvičném letu armádní letoun CASA C-295. Autopilot navedl v tříkilometrové výšce stroj do devadesátistupňového náklonu, ale po něm následoval střemhlavý let ve spirále, neboť stroj byl prý neovladatelný. Pilotům se však nakonec podařilo letoun ovládnout. Na příhodu s letadlem upozornil deník Mladá fronta Dnes.

Drama letounu CASA: Autopilot vypověděl poslušnost

Kolem miliardového nákupu španělských letounů CASA byl poplach již v minulosti. Česká republika totiž nakoupila letadla bez soutěže. A teď se objevilo podezření na vážnou technickou poruchu, která se objevila v autopilotu.

Informace o dramatickém cvičném letu potvrdily Mladé frontě Dnes (MfD) dva zdroje. „Minulý týden ve čtvrtek se v blízkosti letiště letoun CASA C-295 M samovolně naklonil. Posádka s ním na základně v pražských Kbelích bezpečně přistála," přiznal pro MfD Jan Pejšek z ministerstva obrany.

Podle deníku je minuta a půl, kdy CASA strmě klesala, na odstranění incidentu až nezvykle dlouhá doba. Lze ho totiž vypnout během zlomku sekundy stlačením spínače. Oslovení odborníci se proto domnívají, že se na palubě letounu CASA neselhal jen autopilot.

„Klidně se také mohlo stát, že autopilot odmítal předat letcům řízení," uvedl pro deník jeden z expertů, který ví o selhání dopravního stroje.

Od čtvrtečního vážného incidentu jsou všechna čtyři letadla na zemi. Stojí na základně a údajně nevzlétnou, dokud se nenajde příčina, proč elektronika selhala. Případ proto řeší i speciální tým složený z českých i španělských odborníků.

MfD ale připomíná, že stroj Česko nabízí koaličním silám v Afghánistánu."Pokud by se v tamních klimatických i terénních podmínkách vymkl autopilot opět kontrole, byly by následky tragické," dodala MfD.

FOTO: vzlak.net

Čtěte také:

reklama

autor: olb

peníze za uprchlíky

Dobrý den, jasně, že by se mi jako občanovi ČR líbilo, kdyby nám EU platila za přijímání uprchlíků, jak navrhujete. Ale nejsem si jist, zda to není přesně to, co vlastně vyjednal Rakušan, tedy že kdo nepřijímá uprchlíky, tak na ně platí, a jestli není tento systém pro nás ve výsledku dost nevýhodný,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Párek v rohlíku, klobása z Makra. A nas*ané ksichty. Češi už radši jezdí jinam

14:52 Párek v rohlíku, klobása z Makra. A nas*ané ksichty. Češi už radši jezdí jinam

Nastala výměna národů. Češi nakupují v Polsku a jezdí na vánoční trhy do Německa – především Bavorsk…