Hilšer ve svém projevu pojmenoval problémy, které sužují české občany v souvislosti s exekučními řízeními. „V České republice podléhá exekuci asi 750.000 občanů a je uplatňováno zhruba něco kolem 5 milionů exekucí,“ vypočítal na úvod Hilšer.
„Já myslím, že všichni jsme si vědomi toho, že tato situace představuje pro Českou republiku velmi vážný problém, který není jen otázkou vztahů mezi dlužníky a věřiteli, ale že je to problém, který má vážné socioekonomické dopady, jehož náklady vlastně nese celá společnost. Pocit bezvýchodnosti životní situace a frustrace statisíců lidí v exekuci totiž v konečném důsledku také ohrožuje celý systém a demokracii jako takovou,“ varoval Hilšer, podle kterého počet exekucí v Česku není normální.
Hilšer to nazval exekuční epidemií, která ale není primárně dána záměrným poškozováním věřitelů ze strany dlužníků, ale zejména nefunkčním systémem. „Jsem přesvědčen, že je to bohužel také výsledkem selhání státu a bohužel také selháním politické reprezentace. Je to důsledkem určité nenasytnosti a systémového zneužívání moci, které buď politici v minulosti nedokázali zastavit, nebo ho někteří dokonce záměrně podporovali, aby na něm vydělali,“ zkritizoval Hilšer politiky současné i minulé.
Podle něj již před dvaceti lety nastal nekontrolovaný půjčkový a exekuční klondajk, který rozjel obchod s chudobou. Od té doby jsme podle něj svědky nemorálního a často i protiprávního byznysu, který se zakládá na ožebračování slabších lidí. Jako první problém vidí Hilšer neregulované drobné půjčky poskytované za nemorálních smluvních podmínek. „Byla zde minimální zákonná regulace nebankovního sektoru a právní vakuum v oblasti drobných půjček, což umožnilo nebankovním společnostem rozvinout neférové nebo často přímo protiprávní praktiky, jejichž cílem bylo maximalizovat zisk ze selhání klienta,“ pokračoval Hilšer s tím, že tento problém se již daří řešit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma