Dříve zazvonil zvonek a báli jste se estébáků. Teď se bojíte exekutorů. Pro lidi blbá nálada fakt neskončila, pane prezidente, vzkazuje Saša Uhlová

30.12.2015 19:00

Saša Uhlová poslala přes Deník Referendum jasný vzkaz prezidentu Miloši Zemanovi. Ten si ve svém vánočním poselství pochvaloval, že skončila „blbá nálada“ a ekonomika zase šlape. Autorka to zdaleka nevidí tak růžově. Stačí se podívat jen na počty exekucí v České republice. Mnoho občanů v naší zemi ohrožuje chudoba. Ale elity se tváří, jako by bylo vše v pořádku.

Dříve zazvonil zvonek a báli jste se estébáků. Teď se bojíte exekutorů. Pro lidi blbá nálada fakt neskončila, pane prezidente, vzkazuje Saša Uhlová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana ze zámku v Lánech

Především pravicoví politici a novináři si prý pochvalují, že se v Česku máme velmi dobře a chudoba ohrožuje relativně nízký počet lidí. Saša Úhlová ale ukazuje trochu jiný pohled. Záleží na tom, jak si příslušná čísla vyložíme. Sociolog Daniel Prokop z agentury Median vysvětluje, že ukazatel měření chudoby, který se zpravidla používá, ve skutečnosti měří jen rozdíly v chudší části pupulace.

„Skutečné srovnání udělali statistici v roce 2012, kdy vyšli z mediánového příjmu na úrovni celé Evropské unie. Zohlednili při tom paritu kupní síly. Úkolem indexu parity kupní síly je stanovit, kolik peněz musejí lidé vydat na to, aby si v různých zemích mohli koupit jednotně stanovený koš zboží a služeb. Z tohoto srovnání vyplynulo, že příjmovou chudobou trpí čtyřiadvacet procent Evropanů. V České republice to bylo přibližně třicet procent,“ píše Uhlová.

Ještě výmluvnější je podle Uhlové jedno šetření – prověření míry chudoby na základě devíti ukazatelů. Pokud splňujete alespoň čtyři z nich, jste chudí. Které to tedy jsou?

  1. Zaplatit neočekávaný výdaj ve výši několika tisíc korun (9 600 Kč v roce 2014).
  2. Jíst maso, drůbež nebo ryby (nebo jejich vegetariánské náhražky) každý druhý den.
  3. Dostatečně vytápět byt.
  4. Zaplatit ročně všem členům domácnosti alespoň týdenní dovolenou mimo domov.
  5. Mít pračku.
  6. Vlastnit barevnou televizi.
  7. Mít telefon.
  8. Používat osobní automobil.
  9. Hradit náklady spojené s bydlením.

Češi si navíc mohou jen těžko dovolit jednorázový výdaj ve výši deseti tisíc korun. Pokud na něj dojde, musejí si české domácnosti často půjčovat u lichvářů. Přestože pracují, příjmy mnoha živitelů rodin nestačí ani na to, aby jim banky věnovaly pozornost. Tito lidé jsou nuceni hledat finanční pomoc jinde a dostávají se do dluhové pasti, až k nim nakonec dorazí exekutor. Chudší spouobčany máme tendenci přehlížet, ale jednoho dne se to změnilo.   

„Téma rozdělené české společnosti začíná zajímat i privilegovanější část společnosti. Deklasovaným se totiž podařilo zvolit si prezidenta, který neuvěřitelně rozčiluje lépe situované obyvatele republiky. Dělení je to přirozeně nepřesné, ale z velké části odpovídá. Teprve zvolení Miloše Zemana prezidentem vyvolalo pořádně diskusi o tom, že je česká společnost rozdělená,“ zdůrazňuje Uhlová. Elity by se podle autorky měly starat o to, aby se dobře žilo všem českým lidem, a netvářit se, že je vše v pořádku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…