Drogy, nebo šamanský rituál? Manželé dostali osm let, Ferjenčík nevěří, že je to možné

20.10.2022 16:52 | Ze sítí

Za nelegální obchody s psychotropním nápojem podle starého receptu peruánských šamanů včera olomoucký vrchní soud uložil polskému manželskému páru Jaroslawovi a Karolíně Kordysovým osm let vězení. Výrazně tak zvýšil trest obžalované, kterou původně ostravský krajský soud poslal do vězení na pět a půl roku. Jejímu muži naopak trest o půl roku snížil. Třetímu obžalovanému, Petru Kanawkovi, který se podílel na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián, který je v Česku na rozdíl od Peru na seznamu drog, soud potvrdil podmíněný trest. Všechny tři soud z ČR vyhostil. Píše o tom server ČeskéNoviny.cz a nad rozsudkem se pozastavil bývalý poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Drogy, nebo šamanský rituál? Manželé dostali osm let, Ferjenčík nevěří, že je to možné
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Mikuláš Ferjenčík (Piráti)

„Šílený, osm let za šamanský rituál, jako vážně? Osm let za šamanský rituál. Česká republika, country for the future. Legalizujme kua, tohle se nedá,“ napsal po rozsudku někdejší poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

 

„Trestní sazba je v tomto případě nastavena na osm až dvanáct let. V případě pana Kordyse jsme provedli drobnou korekci, u obžalované to byla zásadnější korekce. Podle nás se oba dopustili stejného jednání jako spolupachatelé, není jediný důvod, aby někdo z nich byl zvýhodněn,“ uvedl předseda senátu Vladimír Hendrych. Dodal, že zde nejsou podmínky pro uložení trestu pod spodní hranici trestní sazby. Poukázal na dlouhou dobu páchané trestné činnosti i množství klientů. Oba ale poslal do mírnějšího typu věznice a upustil od zabavení nemovitosti na Novojičínsku, kde se ceremonie odehrávaly.

Trojice si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávala z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5 000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje.

Podle rozsudku uspořádali nejméně sto rituálů, kterých se účastnilo přibližně 1 300 klientů. Od svých klientů inkasovali celkem přes deset milionů korun. Zaměřovali se výhradně na klienty z Polska či Německa a Dánska, podle soudu tak chtěli ztížit své případné odhalení. Obžalovaní vinu celou dobu popírali. Kordys dnes u soudu zopakoval, že nikdy psychotropní látku nenabízel a neprodával. „Nejsem člověk, který by sem přijel a vydělával zde peníze,“ uvedl Kordys. Podle obhájců ayahuascu s DMT požíval jen on sám, klienti měli k dispozici nápoj bez této látky a ceremonie spočívaly na vlastní metodě s využitím ayahuasky bez DMT.

Obhájci také poukázali na to, že i podle předních českých expertů je látka s DMT zařazena na seznam zakázaných látek nesprávně, už s ohledem na to, že na ni nevzniká závislost a nezpůsobuje zdravotní rizika. „Je dobře, že se vede debata, zda má být látka DMT zakázána, nebo ne. Jediné, čím je soud vázán, je zákon. Tady je to jasné, DMT je zakázaná látka a pro nás je bezpředmětné, zda jde o léčivý aparát a zda to byl omyl ji na tento seznam uvést,“ doplnil soudce.

Ayahuasku lze podle odborníků považovat za psychedelikum. Mění smyslové vnímání, vnímání času i myšlení a zesiluje emoční prožívání. Nápoj se připravuje z liány banisteriopsis caapi, používají ho amazonští domorodci. Ve 20. století vznikly církve užívající ayahuasku jako svátost.

Experti prosazují dekriminalizaci uživatelů. Jedná o tom i Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky. „Po seznámení s kauzou (Kordysových) jsem o to víc přesvědčen, že je to pokus použít současný stav našeho zákonodárství pro exemplární potrestání skupiny lidí. Nepovažuji to ve 21. století za přípustné. Je potřeba revidovat trestní zákoník. Kdybychom řekli, že je to nelegální, člověk dostane podmínku,“ řekl novinářům nedávno k případu národní protidrogový koordinátor Vobořil.

Bývalý šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík nepovažuje nynější postup za udržitelný. „V současné situaci, kdy prohibice určité části drog je spojena s velmi přísným prosazováním práva, se házejí do jednoho pytle různě motivované skutky s různou společenskou nebezpečností,“ řekl Mravčík. Míní, že se i v jiných kauzách ukládají za „velmi bagatelní činy bez poškozených a obětí“ velmi přísné tresty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volby na horách: Spálíme Babišovy lístky, poch*ijeme ho, dunělo hotelem. Táto, mlč, zase nás dostaneš do prů*eru...

11:51 Volby na horách: Spálíme Babišovy lístky, poch*ijeme ho, dunělo hotelem. Táto, mlč, zase nás dostaneš do prů*eru...

Babiš, nebo Pavel. Zajeli jsme do městysu Mladé Buky, poznat, jak volby probíhají mimo Prahu. Slyšel…