Drsná přestřelka v Českém rozhlasu. Ovčáček a senátor Růžička se pohádali kvůli zabezpečení Hradu

15.01.2019 16:36

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na vlnách Českého rozhlasu obhajoval zavedení bezpečnostních kontrol na Pražském hradě. Zdůrazňoval, že v žádném případě nebudou zrušeny. Byly prý zavedeny proto, aby chránily návštěvníky Hradu. O prezidenta tady údajně vůbec nejde. Senátor Jiří Růžička zvolený s podporou TOP 09 však hradnímu mluvčímu důrazně oponoval, že by se Hrad měl otevřít veřejnosti, protože už nežijeme v totalitním státě.

Drsná přestřelka v Českém rozhlasu. Ovčáček a senátor Růžička se pohádali kvůli zabezpečení Hradu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Ovčáček
reklama

„Ta bezpečnostní opatření jsou nezbytná. Jsou nezbytná vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropské unii a v Evropě obecně, jsou nezbytná k ochraně návštěvníků Pražského hradu,“ zahájil Ovčáček. „Já jenom připomenu, že v roce 2017 došlo k 25 teroristickým útokům, které přinesly 73 obětí,“ pokračoval s tím, že prezident si přeje zlepšit komfort návštěvníkům, ale bezpečnostní kontroly rozhodně zrušeny nebudou, protože povinností pracovníků Pražského hradu je chránit návštěvníky.

Anketa

Považujete Jana Palacha za hrdinu?

13%
hlasovalo: 19218 lidí
Růžička oponoval, že bezpečnostní opatření jsou nutná, přidal však jedno „ale“. „Ale myslím si, že uzavřít celý areál Pražského hradu, což je pro nás kus města, to by nemělo být. Měly by se kontrolovat cíleně jen některé objekty,“ žádal Růžička Ovčáčka.

S hradním mluvčím však nepohnul. Ovčáček trval na tom, že je třeba chránit celý Pražský hrad, protože kdyby došlo k teroristickému útoku např. na třetím nádvoří Pražského hradu, následky by mohly být strašlivé.

I Růžička si však trval na svém. V Praze jsou podobně exponovaná místa jako je Pražský hrad, např. Karlův most, ale tak přísně střežen není. Nemluvě o tom, že kontrolní body samy o sobě představují slabé místo. „Už jenom ty fronty, které kvůli těm kontrolám před Pražským hradem jsou, jsou velmi nepříjemné a nebezpečné. Já i myslím, že to je velice nebezpečná koncentrace lidí,“ varoval senátor.

„Když třeba jdete na letiště, tak také procházíte kontrolami a také jsou tam fronty. Když přijedete do Versailles, také jsou tam fronty před bezpečnostními opatřeními. Když přijedete do Vatikánu, také jsou tam fronty,“ odmítal ze svého názoru ustoupit hradní mluvčí. Pokud bychom se řídili logikou senátora Růžičky, tak bychom např. mohli zrušit i kontroly na letištích, upozornil hradní mluvčí. Kontroly si prý nevymyslel Hrad, ale bylo potřeba je nastolit vzhledem k bezpečnostní situaci ve světě. „Odpovědnost především,“ volal do mikrofonu Ovčáček.  

Růžička však také neustoupil. Bezpečnostní situaci je podle jeho názoru třeba zohledňovat, ale to neznamená, že uzavřeme některé části Prahy. „My jsme se dočkali toho, že je určitá část Prahy uzavřena. My bychom takhle mohli uzavřít i jiné části Prahy. A znovu musím opakovat, že to je v neprospěch občanů. Praha přestává být městem k žití,“ varoval Růžička. Senátor je toho názoru, že žijeme v éře moderních technologií, které nám umožňují chránit určité prostory bez toho, aby to osudově omezovalo život obyvatel.

„Ale to není náš plezír, my bychom byli také rádi, abychom nemuseli tyto kontroly dělat, ale bohužel žijeme v době, kdy tady jsou určitá rizika a ohrožení. Reagujeme na situaci,“ ozval se mluvčí.

Situaci by podle něj nevyřešilo ani to, kdyby se prezident odstěhoval z Hradu, protože by nebylo nutné areál chránit tak moc. „Řešení by to nebylo, protože tady máme obrovskou tradici a v dnešní době relativizace hodnot je třeba některé tradice zachovat. ... Zvláště v dnešní době, kdy jsou tradice a hodnoty mnohdy atakovány, jsou tady snahy je omezovat. Jak já vždycky říkám, tak ta kotva České republiky je jen na Pražském hradě,“ pokračoval hradní mluvčí,

„A proč je uzavřený i Jelení příkop. Nechápu,“ zlobil se Růžička. „Protože je to areál Pražského hradu,“ odpověděl okamžitě Ovčáček. Růžičku tím však neuspokojil. Nechápe, proč se do Jeleního příkopu nesmí vůbec. Uzavřenost Pražského hradu podle Růžičky je stále větší, a to i v porovnání s prvními lety prezidentství Miloše Zemana. Hrad Růžičkovi připomíná uzavřenou pevnost. „Praha je městem, které je vedle turistů určeno i nám Pražanům a myslím si, že tyto kontroly nám ztěžují život,“ prohlásil Růžička.

Ovčáček tento pohled odmítl. Na Hrad se podle něj dostanou školní výpravy, senioři a běžní lidé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…