Drsná slova historika: Masaryk vládl pomocí udavačů, vydíral a korumpoval. A Beneš...

01.06.2014 16:53

Česko–německý novinář a historik Tomáš Krystlík v článku psaném pro ParlamentníListy.cz polemizuje s některými tvrzeními bývalého kancléře prezidenta Václava Klause Jiřího Weigla, která uvedl v článku „Edvard Beneš - 130 let od narození“. Krystlík přitom uvádí několik kontroverzních faktů.

Drsná slova historika: Masaryk vládl pomocí udavačů, vydíral a korumpoval. A Beneš...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Weigl
reklama

Podle Krystlíka je mylné Weiglovo tvrzení, že se Masaryk „vznášel nad první republikou s jejími národnostními a sociálními problémy, skandály a závěrečným zhroucením a do dnešních dnů zůstává neotřesitelným ideálem naší státnosti“. Podle Krystlíka se nevznášel, ale „vládl pomocí rozsáhlé sítě hradních udavačů, na základě jejich informací nechával odstavovat levicovému Hradu nepohodlné osoby, vydírat je dokumenty z ukradeného vídeňského archivu ministerstva vnitra nebo je korumpovat z tajných hradních fondů a z tajných položek rozpočtu ministerstva zahraničí“.

Není prý též pravdivé další Weiglovo tvrzení, že Beneš „kapituloval před mnichovskou dohodou a ve vládní krizi 1948“.  Podle Krystlíka totiž Beneš již 15. 9. 1938 vstřícně nabídl v tzv. pátém plánu odstoupení částí německých sídelních území v ČSR Německu, čímž údajně hrubě porušil Ústavu. „Odstoupení území s více než 50 % německého obyvatelstva Německu schválila 21. 9. 1938 československá vláda, tedy týden před mnichovskou konferencí."

Prý není pravda ani další tvrzení J.Weigla, konkrétně to, že komunistická totalita byla v ČSR nastolena legálně. Podle Krystlíka totiž k dvanácti odstoupivším ministrům přibyli na poslední chvíli ministři Tymeš a Majer ze sociální demokracie, kteří nepodali demisi, nýbrž byli „zproštěni úřadu“, protože je prý Gottwald chtěl nahradit svými lidmi. „Tím bylo dosaženo nadpoloviční většiny (14 z 26) vlády a Beneš byl podle Ústavy povinen pověřit někoho sestavit vládu podle výsledků posledních voleb nebo vypsat nové volby. Ne tedy, aby Gottwald s jeho svolením doplnil vládu ministry bez ohledu na poslední volby. Viníkem 'Vítězného února' je Beneš sám,“ napsal Krystlík s tím, že proti lehce ozbrojeným bolševickým útvarům mohl Beneš poslat jemu věrné armádní obrněné pluky, čímž by mohl snadno dosáhnout vítězství. Byl prý však vydíratelný sovětskou tajnou službou, a proto k tomuto kroku nepřistoupil.  

Krystlík polemizuje i s dalšími výroky Jiřího Weigla.

Tomáš Krystlík je česko-německý spisovatel a žurnalista, autor množství článků a esejí zaměřených na otázky československých dějin, česko-německých vztahů a vysídlení německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce. Je rovněž autorem knih Zamlčené dějiny, které shrnují fakta poukazující na velmi odlišné role některých význačných osobností oproti předkládaným tvrzením. V minulosti působil také jako redaktor RFE/RL v Mnichově.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opozice jde do sebe: Gazdík a Goláň tasili meče kvůli křeslu v Senátu

17:22 Opozice jde do sebe: Gazdík a Goláň tasili meče kvůli křeslu v Senátu

Poslanec a bývalý předseda STAN Petr Gazdík se obul do senátora Tomáše Goláně (za SEN 21) za jeho vý…