Drtivá rána pro české potravinářství. Přitom na jaře pracovali 16 hodin denně, aby lidé měli vše, připomíná ministr Toman

26.12.2020 13:19 | Zprávy

Ministr zemědělství za ČSSD Miroslav Toman prozradil, jak tvrdě koronavirová krize dopadla na potravinářský sektor. Škody podle odhadů dosáhly až 2,5 miliardy korun. Vůbec nejtvrdší rána dopadla na malé pivovary.

Drtivá rána pro české potravinářství. Přitom na jaře pracovali 16 hodin denně, aby lidé měli vše, připomíná ministr Toman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Toman, ministr zemědělství

Šéf resortu zemědělství Miroslav Toman v rozhovoru pro Lidovky.cz sdělil, že pro potravináře byla první koronavirová vlna horší než vlna druhá, protože první vlna nemoci a celostátní lockdown dorazil do Česka nečekaně, zatímco s vlnou druhou už bylo možné počítat. V první vlně se prý v potravinářských firmách  pracovalo i šestnáct hodin denně. Jen proto, aby lidé našli v obchodech všechny potraviny včetně těstovin.

Zavření restaurací prý potravináře také citelně zasáhlo, ale ministr zdůraznil, že mohou žádat o pomoc v programu Agricovid, kde budou k dispozici asi 3 miliardy korun.

„Jen v masném průmyslu představovaly ztráty přibližně 600 milionů korun. V úhrnu za celý potravinářský sektor dosahuje odhadovaný výpadek až půldruhé miliardy korun. Uvidíme, jak to bude s restauracemi po Novém roce. Nejvíce byl v tomto směru zasažen pivovarnický průmysl, zejména malé pivovary, které jsou závislé právě na hospodách a restauracích. Jim jsme se snažili pomoci odpuštěním spotřební daně na pivo, jež se muselo zlikvidovat,“ pravil Toman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

První máj: Svátek naivity, s níž jsme vlezli do EU

17:05 První máj: Svátek naivity, s níž jsme vlezli do EU

POHLED IVANA HOFFMANA Svátek práce, svátek lásky, ale také je 1. květen výročím našeho vstupu do EU.…