Druhý nejvyšší český generál: Nejsme žoldáci, jsme vojáci svrchované země

09.07.2014 7:51

Zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata se v rozhovoru pro server Aktuálně.cz tvrdě opřel do kritiků české vojenské mise v Afghánistánu. Většina z nich prý nemá představu o tom, jak zajistit bezpečnost naší země a jak čelit globálnímu terorismu. Reagoval tak nejenom na četné internetové diskutéry, ale také na šéfa komunistů Vojtěcha Filipa.

Druhý nejvyšší český generál: Nejsme žoldáci, jsme vojáci svrchované země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Vítkově slavnostně nastoupily jednotky Armády ČR po návratu z Afghánistánu. Vojáci obdrželi vyznamenání z rukou ministra obrany Vlastimila Picka a náčelníka generálního štábu AČR Petra Pavla

Server připomněl, že předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip při příležitosti včerejší smrti čtyř českých vojáků prohlásil, že v Afghánistánu nemáme co dělat a že to komunisté říkají už dlouho. „A pokud už někteří politici vedou takové řeči, tak by si měli uvědomit, kdo rozhodl o nasazení české armády a že plníme úkoly ve prospěch České republiky a hlavně její bezpečnosti,“ uvedl Opata s tím, že většina kritiků našeho nasazení v zahraničí nemá ani nejmenší představu, jak zajistit bezpečnost země a jak čelit globálnímu terorismu. „Pokud ale někdo přijde s konzistentním plánem, jak na tato smrtelná rizika reagovat, pak budu první, kdo si s ním sedne ke stolu,“ poznamenal s tím, že žádný jiný, lepší plán než ten, který se snažíme v Afghánistánu naplnit se spojenci v NATO, neexistuje. „Anebo je zcela mimo realitu.“

Do Afghánistánu nás posílají demokraticky zvolení politici

Pustil se také do internetových diskutérů, kteří často označují české vojáky v Afghánistánu jako žoldáky. Takové názory se prý vojáků velmi dotýkají a samotnému označení „žoldáci“ se generál Opata brání: „Nejsme žoldáci, kteří se nechají najímat za úplatu. Jsme vojáci armády svrchované demokratické země. A do Afghánistánu, do operace, jako je ISAF, nás posílají demokraticky zvolení politici z obou komor Parlamentu.“

Podle Opata se ani čtyři vojáci, kteří včera v Afghánistánu kvůli sebevražednému útočníkovi zahynuli, nerozhodli, že pojedou do Afghánistánu o své vůli. „Jde o úkol, který Česká republika dobrovolně přijala a my ho v Afghánistánu také plníme,“ uvedl Opata.

Server také připomněl, že afghánští kmenoví vůdci na Češích vždy oceňovali, že se snaží pochopit mentalitu místních včetně přizpůsobení svého vzhledu, což chápou jako projev úcty a respektu k místním tradicím. Po včerejší tragédii se podle Opata na tom nic nezmění. „Češi jsou v protipovstaleckém boji velmi dobře cvičeni. Vědí, co v Afghánistánu znamená tamní kultura, náboženství, tradice, vztahy či respekt k druhým... A vědí tedy, že jde o klíčová pravidla k úspěšnému plnění úkolu,“ vysvětlil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…