Důchodci už nebudou mít slevu na jízdné

05.12.2011 11:33

Příští rok budou důchodci muset vyjít s mnohem méně penězi kvůli vládním úsporám. Jedná se například o zvýšení spodní sazby DPH, 100 korun za pobyt v nemocnici nebo zrušení slev na jízdné. Informují o tom pondělní Lidové noviny.

Důchodci už nebudou mít slevu na jízdné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé u bufetových stolů

Senioři nad 60 let měli dosud garantovanou padesátiprocentní slevu na jízdném. To ale skončí. „Uvažovali jsme, že by se slevy na jízdné úplně zrušily, ale nakonec došlo k dohodě, že to bude jen u důchodců," řekl LN mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Výrazně by mělo podražit cestování vlakem. Přitom omezení slev pro důchodce státu přinese jen zhruba pět milionů korun.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský tvrdí, že bude potřeba předělat ceník. Nejspíš ale nezruší důchodcovské zvýhodnění hned od začátku roku. „Jsme schopni vydat interní opatření, že měsíc bude jízdné ještě podle stávajících pravidel a změna bude k 1. únoru," dodal Šťáhlavský.

Stát by měl snížit dotace, ze kterých se platí slevy pro seniory

Zdražení se dotkne kolem dvaceti dálkových spojů. Většinu dopravních spojů zajišťují kraje. Hejtmani ale zrušení slev zatím neplánují.

Omezení kompenzace slev dolehne i na soukromé dopravce. Ti proti tomu teď protestují. Stát už nenařizuje plošně slevy, ale díky dotacím do dopravy na ně bude krajům dál přispívat.

„Stát a kraje musí o příslušnou částku ponížit také dotace, které platí Českým drahám na rychlíky a osobní vlaky a jejichž součástí je i proplácení slev pro seniory," vysvětluje mluvčí společnosti Student Agency Aleš Ondrůj.

Senioři se nejvíce obávají zdražení platby za den pobytu v nemocnici

Šéf Rady seniorů Zdeněk Pernes tvrdí, že stát bere penzistům všechny benefity. Příští rok budou senioři platit více kvůli spoluúčasti ve zdravotnictví, zvýšení DPH a zdražení vody a energie.

„Je ostudné, když se šetří na důchodcích, kteří se nemohou bránit. Zajistili materiální prostředky, se kterými nyní stát disponuje, a ­stát se k nim teď otáčí zády," řekl LN Pernes. Podle něj je prý největší ranou hlavně zvýšená platba za den pobytu v nemocnici na sto korun.

Související:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

15:00 „Stíhačky Ukrajině ne. Závody ve zbrojení ne.“ Scholz se šprajcnul. Šili na něj boudu

Tanky od Západu Ukrajina dostane. Jak vojenští experti podotýkají, nebude to ovšem bez problémů, už …