Důchodová reforma by mohla zvýšit relativní chudobu

09.03.2012 19:45

Vládou zvažované zmrazení penzí či změna způsobu jejich valorizace by mohla dostat mnoho lidí, a to nejenom důchodců, pod hranici relativní chudoby. Uvádí to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí při CERGE-EI.

Důchodová reforma by mohla zvýšit relativní chudobu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

Relativní chudoba je definována jako dosažení maximálně 60 procent nejčastějšího příjmu ve společnosti. Počet osob, které žijí pod touto hranicí, vyjadřuje relativní míru chudoby.

Ohroženy jsou ženy nad 64 let

Studie uvádí, že v domácnostech, v nichž je alespoň jeden člověk nad 61 let pobírající starobní důchod, by vzrostl počet tzv. chudých osob z 3,6 procenta na pět procent.

"Větší nárůsty chudoby lze očekávat v domácnostech osaměle žijících důchodců nad 64 let, především žen, kde by podíl pod hranicí chudoby vzrostl z 13 procent na 20,8 procenta," uvádí studie dopady střední varianty úsporných opatření, kterou považuje za nejpravděpodobnější.

Na domácnosti starobních penzistů, kteří nežijí samostatně nebo mají k dispozici další příjem, by byly dopady "výrazně menší". Autoři studie připomínají, že "relativní míra chudoby v ČR stále patří k nejnižším na světě a je tomu tak i v případě důchodců".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…