Duka ocenil Zemana, řekl prý komunistům pravdu. Ale pak se nestačil divit, co z toho udělala média

11. 5. 2018 6:34

Kardinál Dominik Duka letos oslavil 75. narozeniny. Podle církevního práva by měl ve svém úřadě skončit, ale papež František ho požádal, aby pokračoval. Kardinál Duka tak zůstává nejvyšším duchovním pastýřem českých občanů. V rozhovoru pro páteční MF Dnes prozradil, jak se dívá na politiku. Odmítá prý nálepkovat strany na extrémní levici a pravici. A odmítá nápad zdanit církevní restituce. Prý to není možné.

Duka ocenil Zemana, řekl prý komunistům pravdu. Ale pak se nestačil divit, co z toho udělala média
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památka Umučení Páně, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě
reklama

Když se do vlasti vracely ostatky kardinála Berana, kterého  věznili nacisté i za minulého režimu komunisté, Duka varoval před snahami  dnešních komunistů znovu se podílet na moci. Právě komunisté před lety zakázali Beranovi vrátit se do Československa a Beran zemřel ve Vatikánu. Jeho posledním přáním bylo spočinout v domácí půdě. Letos se mu toto přání splnilo. Této slavnostní chvíli byla přítomna řada politiků, ale prezident Miloš Zeman mezi nimi nebyl. Raději jel na sjezd komunistů do Nymburku.

Duka za to prezidenta kritizoval. Dnes však říká, že jeho kázání nebylo dobře pochopeno. Ve své promluvě kritizoval především komunisty, prezidenta spíše vyzýval, aby na jejich sjezdu pronesl jasná slova o komunistické odpovědnosti za hříchy minulosti. Kardinál má za to, že toto rozhodné slovo od prezidenta zaznělo. „Řekl pravdivá slova,“ uvedl Duka na adresu prezidenta.  

Duchovního pastýře však zarazilo, jak těžké pro něj bylo najít v médiích to, co prezident opravdu řekl. Bez interpretací. „Překvapilo mě, jaké úsilí jsem pak musel vyvinout, abych se dozvěděl, co prezident na sjezdu KSČM skutečně řekl. Nemluvě o tom, jak marně jsem hledal nějaké zamyšlení nad jeho slovy,“ uvedl Duka.

Poté dal najevo, že má obavy z vývoje na politické scéně. Některé strany prý až příliš vyklízejí prostor jiným. Těm, které bývají označovány za extremistické, Duka se však tomuto označení vyhýbá. Proč?

„Pro mě není extrémní levice a pravice tak, jak je prezentována ve sdělovacích prostředcích. Chceme-li být demokraté, musíme vést dialog a ukazovat, co je pro tuto společnost skutečně obecné dobro. Známkováním, že tomu budu nadávat, toho budu vylučovat, ničeho nedocílíme,“ varoval Duka.

Posléze vyčetl médiím, že se až příliš zabývají kauzou firmy Čapí hnízdo, ve které je stíhán Andrej Babiš. „Toto je skutečně problém. Za vítěze voleb musíme chápat Andreje Babiše, protože on je ten, který představuje toto hnutí. A pak už trochu vyčítám sdělovacím prostředkům, že mám stále na obrazovce diskusi o kauze Čapí hnízdo. Přitom všichni říkají, že neviděli spisy, že na to nejsou odborníci… Tak jediné řešení je, aby se to vyřešilo kompetentně. A tu kompetenci nemám já, ale ani televizní zpravodajství, které tím zaplňuje hodiny času, přitom to nemůže vést k žádnému závěru,“ zlobil se pražský arcibiskup.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V závěru rozhovoru se vyjádřil také k finančnímu vyrovnání státu s církvemi. Zdůraznil, že nejde o církevní restituce. Ve skutečnosti jde o odškodnění za křivdy, které spáchali komunisté na církvích. „Odškodnění se nemůže zdaňovat,“ zdůraznil Duka s tím, že mezi státem a církvemi byly uzavřeny nějaké dohody a už od dob starého Říma platí, že smlouvy se mají dodržovat. Česká republika je právním státem a její reprezentanti musí respektovat uzavřené smlouvy a nemohou je měnit bez souhlasu druhé strany. „Může to být součást dohody, nežijeme však jen politikou, ale i právem a v právním státě je tohle nemožné. Vláda to nemůže prosadit, z právního hlediska všechny posudky říkají, že to není myslitelné,“ zaznělo jasně z úst kardinála.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

17:30 Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

Slovenský parlament nepřijal historicky poprvé zprávu o dodržování lidských práv od ombudsmanky Mari…