Duka se zlobí: Nechtěli jsme pomstu, a komunisté se nám dnes smějí

02.02.2019 14:24

Kardinál Dominik Duka dal v rozhovoru pro deník Právo najevo své spravedlivé rozhořčení nad tím, co si ještě 30 let od svého pádu komunisté dovolují.

Duka se zlobí: Nechtěli jsme pomstu, a komunisté se nám dnes smějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památka Umučení Páně, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě
reklama

Čeští duchovní debatovali v týdnu o tom, jak zareagují na komunistický zákon požadující zdanění finančních náhrad sjednaných v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi. Komunistům, ale také předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO), kterého komunisté drží u moci, poslancům hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a ČSSD, se zdá, že finanční náhrada přináležející církvím je moc vysoká. Sluší se připomenout, že jde především o náhradu za církevní majetky, které uchvátili komunisté po převzetí moci v únoru 1948.  

Po sametové revoluci hledal český stát desítky let způsob, jak církvím vynahradit křivdu, které se na duchovních dopustili komunisté. Odpovídající dohodu nalezla až vláda Petra Nečase (ODS). O šest let později však tentýž český stát dospěl k závěru, že byl k církvím ař příliš štědrý a chce jim část majetku opět odebrat ve formě jeho zdanění.

Kardinál Duka v této souvislosti upozorňuje, že náhrady majetku se běžně nedaní. „Nežádali jsme pomstu, nikoho jsme nehnali k odpovědnosti a teď vidíme takový způsob jednání a usměvavé tváře komunistických poslanců,“ zlobil se kardinál, který prožil část života v komunistickém vězení, kde přišel do kontaktu i s Václavem Havlem.

To, co komunisté předvádějí dnes, Dukovi připomíná černou komedii. Hlasování ve Sněmovně vypadalo podle kardinála jako „commedia nera neboli černá komedie v režii komunistické strany“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

22:22 Ovčáček se postavil přívalům hnusu na Filipa. Napsal autorům, co si o nich myslí, hezky od podlahy. A z druhé strany...

Ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček se znechucením sleduje, …