Duka ve Staré Boleslavi vzpomněl na války i Masaryka: Svoboda nemá být jen oslavována, ale hlavně praktikována

28.09.2018 14:59

Na Národní svatováclavské pouti, která v pátek dopoledne začala v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi, promluvil k tisícům lidí, jenž si přišli připomenout knížete sv. Václava, který byl v roce 935 ve Staré Boleslavi zavražděn, i kardinál Dominik Duka. „Je pokrytecké pod praporem T.G.M. bojovat proti křesťanům a církvím a upírat plné právo na vyrovnání státu s církvemi,“ řekl poutníkům. Informaci zvěřejnila ČTK.

Duka ve Staré Boleslavi vzpomněl na války i Masaryka: Svoboda nemá být jen oslavována, ale hlavně praktikována
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památka Umučení Páně, kterou sloužil kardinál Dominik Duka v chrámu sv. Víta na Pražském hradě
reklama

Legendy zdůrazňovaly především zbožnost knížete Václava a činy dokazující oddanost katolické víře. Narodil se na počátku 10. století jako nejstarší syn knížete Vratislava I. a jeho manželky Drahomíry. Byl zavražděn svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I., 28. září 935. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Mši dopoledne sloužil arcibiskup Jan Graubner. Vedl řeč o utrpení sv. Václava a o utrpení lidí v době válek i v době obou totalit, kterými lidé v Československu prošli. „S tímto vědomím bychom se měli zamyslet nad naším vztahem k národu a našim dějinám a k naší vlasti. Jak dalece jsou lidé ochotni svou zem chránit a zajistit v ní bezpečný domov dětem a starcům?“ ptal se ve své promluvě na svatováclavské pouti Duka.

Duka také citoval z díla prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka s názvem Světová revoluce z roku 1925. Použil například Masarykův citát, ve kterém uvádí, že opravdová svoboda svědomí, tolerance a uznávání dobrého a lepšího musí být nejen glorifikována, nýbrž také praktikována. A to ve všech oborech veřejného života. „Myslíme, že je na výsost pokrytecké pod praporem tohoto muže (T.G.M.) bojovat proti křesťanům a našim církvím a upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi,“ řekl Duka.

Mše se zúčastnil mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), další senátoři a poslanci a zástupci armády a velvyslanci.

Kromě poutní mše se v souměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav dnes koná i řada dalších akcí. Například na náměstí sv. Václava se pořádají historické trhy, v bazilice svatého Václava se pak od 17:00 uskuteční chrámový koncert.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

18:18 Tři nahé zadky... ODS podepsala spolupráci s lidovci a TOP 09 a zakladatel strany se neudržel

Publicista, stomatolog a někdejší poslanec Miroslav Macek se opět se svými příznivci podělil o glosy…