Dusno kolem Ortelu pokračuje. Český slavík už je prý zbytečný

27.11.2017 15:22

Anketa český slavík už je v podstatě k ničemu, píše novinářka Hana Slívová na serveru Aktuálně.cz. Sobotní pořad, v němž mimo jiné vystoupila-nevystoupila kapela Ortel, to jen odhalil v plné nahotě. Jiří Peňas k tomu v textu pro Echo24.cz dodává, že anketa Českého slavíka jen ukazuje, co si Češi, kteří jsou ochotní se vyjádřit, myslí, stejně jako to ukázaly sněmovní volby.

Dusno kolem Ortelu pokračuje. Český slavík už je prý zbytečný
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomáš Ortel, frontman kapely Ortel.

Kdo usedl v sobotu večer k televizním obrazovkám a koukal se na slavíky, mohlo se mu zdát, že se vrátil na konec 90. let minulého století. Zaznívaly stále stejné vtipy, poměrně otřepané a sexistické vtipy. Celou situaci dokreslila Lucie Vondráčková, která získala 3. místo v anketě Český slavík, ačkoli poslední větší hudební počin vydala v roce 2013. Přesto se podle novinářky tahle zpěvačka chovala před kamerami asi nejnormálněji.

„Proč scenáristům a moderátorovi Ondřeji Sokolovi nikdo neřekl, že teatrální zakopávání a padání na pódiu bylo legrační naposledy v 90. letech ve skečích Oldřicha Kaisera? A že fór založený na hodnocení vzhledu ženy na základě množství použité kosmetiky by pravděpodobně neprošel ani v satirickém časopisu Sorry?“ ptá se novinářka.

Celou glosu naleznete zde

Druhý problém prý představuje skupina Ortel a její přední zpěvák Tomáš Ortel. Pravidla ankety sice jasně říkají, že ze soutěže může být vyřazena kapela, jejíž texty jsou v rozporu s dobrými mravy, což Ortel beze zbytku splňuje, přesto této skupině se i letos tleskalo, byť její představitelé nedorazili.

„Během vyhlášení se sice Tomáš Matonoha převlečený za dalajlámu pokusil o kritický vtip, efekt to ale mělo spíš opačný. Publikum se opět tak trochu smálo a tleskalo, jako kdyby cenu dostal kdokoliv jiný. Show must go on, hlavně si nepokazit pohodu,“ dodala autorka.

Korunu tomu pořadatelé nasadili v okamžiku, kdy na pódium vstoupila Marta Kubišová; zpívala svou Modlitbu pro Martu, píseň, která se stala symbolem listopadových dní roku 1989.  

Jiří Peňas k tomu v textu pro Echo24.cz podotkl, že anketa Český slavík stejně jako nedávné volby do Poslanecké sněmovny jen odrážejí nálady ve společnosti. Jistě, je možné se pohoršovat nad obsahem textů skupiny Ortel. Problém ovšem je, že většina zpěváků Tomáše Ortela neodsoudila, v podstatě ho přijala mezi sebe. Vždyť vlastně zpívá chytlavě.

Celý text naleznete zde.

„Český slavík je soutěž lidového typu, kde (pokud tomu můžeme věřit) rozhodují počty poslaných hlasů. Účastní se jí spíše zvláštní druh lidí, kteří na něco takového mají čas a náladu, ale tak už to chodí. V něčem může taková soutěž připomínat parlamentní volby, kde také nevolí jen absolventi politického školení pro pokročilé. Bohužel – ale někdo by mohl také říct bohudík – v ní volí příliš mnoho lidí, kteří mají špatný politický vkus a špatné názory na ‚kvalitu textů‘,“ dodal Peňas.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…