Dusno mezi lidovci a gazdíkovci: Boj o „koryta“ přiměl k zásahu Bělobrádka

19.04.2017 8:34

Koalice lidovců a Starostů a nezávislých, která si plánuje roli černého koně podzimních sněmovních voleb, možná klopýtne ještě ve startovacím boxu. Rebelii totiž spouští lidovecká organizace ve Zlínském kraji. Ta se proti seskupení stavěla ze všech nejvíce, před klíčovým jednáním přijel zlínské lidovce přemlouvat sám předseda Bělobrádek. Jenže teď se tamní straníci rozhodli Starostům spolupráci pořádně osladit.

Dusno mezi lidovci a gazdíkovci: Boj o „koryta“ přiměl k zásahu Bělobrádka
Foto: Vít Hassan
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman s předsedou STAN Petrem Gazdíkem na oslavách 28. října v "podhradí"

Podle MF DNES se sabotáže zlínských lidovců změnily v otevřenou válku s vedením strany. Výsledkem prý bude v nejlepším případě to, že se koalice lidovců a Starostů a nezávislých pošpiní handly o  přední místa na kandidátkách.

Zlínští lidovci, vedení tamním populárním hejtmanem Jiřím Čunkem, který se sám netají námitkami vůči středovému spojenectví, využili pravidel pro sestavování společných kandidátek. Podle nich se na podobě krajské kandidátní listiny mají dohodnout krajské organizace obou subjektů. A zlínští lidovci se na jednání s místními Starosty dostavili s takovými požadavky, které pro ně byly velmi těžko akceptovatelné.

Lidovci totiž předložili požadavek, aby ve Zlínském kraji byli na společné kandidátce lidovci na prvních dvou místech. Koaliční dohoda, kterou předsedové Bělobrádek a Gazdík podepsali, přitom říká, že první dvě místa na kandidátce budou vždy „párová“, tedy kde jeden bude mít jedničku, tam druhý bude mít dvojku.

To však zlínští lidovci neuznávají a argumentují odlišnou silou obou seskupení v kraji. Proto podmiňují svou účast na kandidátce obsazením obou pozic. Ve Zlínském kraji, který patří k těm menším, se přitom nedá očekávat, že by seskupení získalo o mnoho více, než dva mandáty. A ačkoliv se dá očekávat (nejen ve Zlínském kraji), že věrní voliči lidovců budou kroužkováním tlačit své favority nahoru, takto silná pozice je pro Starosty a nezávislé těžko akceptovatelná.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

A okamžitě přišli s protitahem – požadavkem na kompenzaci v některém z krajů, kde jsou naopak výrazně silnější oni. Nabízí se Liberecký kraj, kde Starostové pod vedením populárního hejtmana Martina Půty již několik let suverénně vyhrávají, zatímco lidovci zde zaznamenávají suverénně nejhorší výsledek s pouhými 2,9 procenty.

Od libereckých Starostů už prý zaznívá, že v takto „nevyváženém“ kraji by bylo zohlednění přínosu obou subjektů velmi vhodné. Tamním lidovcům se to však vůbec nelíbí. V malém kraji, kde se rozděluje jen osm poslaneckých mandátů, by toto řešení prakticky uzavřelo lidovcům cestu k získání poslaneckého křesla.

Šéf Starostů Petr Gazdík by se těmto ústupkům v poměru „kus za kus“ nebránil. „Musí to být vzájemně vyvážené,“ požaduje pouze. Gazdík je v současnosti poslancem právě za Zlínský kraj, ale na společné kandidátce má být coby předseda strany umístěn v Praze, kde by vedl listinu společně s lidoveckým ministrem kultury Danielem Hermanem. O pozici jedničky se v metropoli stále jedná.

Vedení lidovců se ale podobné manipulace příliš nelíbí. Předseda Pavel Bělobrádek obvinil straníky ze Zlínska, že svým usnesením porušili stanovy strany. Nižší stranický orgán si podle něj nemůže klást podmínky, za kterých bude respektovat rozhodnutí celostátního vedení.

Jiří Čunek, zlínský lidovecký hejtman, který koalici kritizuje a uvažuje o tom, že Bělobrádka vyzve na sjezdu ve volbách předsedy, naopak řešení podporuje: „Je logické, že takto zvýšíme možnost úspěchu ve volbách,“ říká.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mozek vypadl z hlavy. Magie a ezobláboly Drtinové. A sběratelka cen najednou mlčí, zaujalo Žantovského

8:04 Mozek vypadl z hlavy. Magie a ezobláboly Drtinové. A sběratelka cen najednou mlčí, zaujalo Žantovského

TÝDEN V MÉDIÍCH Piráti si vytvořili tým údajných analytiků, který monitoruje, co se děje na internet…