Dusno ve Sněmovně: Babiš neopustil řečniště, byl „chráněn“ před vyvedením. Hlasování ráno

04.03.2023 6:19

Sněmovna zrušila po třech hodinách své rozhodnutí omezit dobu pro řečníky s přednostním právem vystoupit. Rozhodla o tom dnes po půlnoci po protestech opozice proti původnímu rozhodnutí. Součástí dohody poslaneckých frakcí je podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) i to, že o míře valorizace důchodů se bude hlasovat v sobotu od 08:00. Opoziční poslanci se poté vzdali části úprav ke sporné vládní novele o nižším červnovém růstu penzí a jednání bylo zhruba v 0:15 až do ranního hlasování přerušena.

Dusno ve Sněmovně: Babiš neopustil řečniště, byl „chráněn“ před vyvedením. Hlasování ráno
Foto: psp.cz
Popisek: Opozice obstruuje ve Sněmovně. Andrej Babiš odmítá opustit řečniště.

Zrušení omezení předcházelo chování předsedy ANO Andreje Babiše, který se rozhodl nerespektovat omezení řečnické doby a odmítal opustit řečniště. Opoziční poslanci ho podpořili a řečniště obklopili, aby Babiš nemohl být případně vyveden z jednacího sálu. Jednání Sněmovny kvůli tomu muselo být do půlnoci přerušeno i kvůli jednání poslaneckých frakcí o tom, jak situaci vyřešit. Žádný z řečníků s přednostním právem ale v noci už nevyužil svého práva mluvit déle než maximálně deset minut.

Dosažený kompromis z opozičních poslanců ocenila například někdejší místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Pokorná. Řekla, že si ho váží. Složitá situace podle ní vznikla proto, že spolu politici vládní koalice a opozice dostatečně nekomunikují.

Opozice k předloze vypracovala přes 370 změn, v nichž v drtivé většině navrhovala vyšší růst penzí než vláda. Navržené úpravy nyní podle dohody frakcí porovnají sněmovní právníci během dvou hodin. Mezi prvními by poslanci měli rozhodnout o návrhu předsedy SPD Tomia Okamury na zamítnutí vládní předlohy. Délka jednoho hlasování se sníží z 20 sekund na 15, oznámila předem předsedkyně Sněmovny. Do rozpravy v závěrečném kole schvalování zůstalo z pěti desítek poslanců přihlášeno podle sněmovního webu ještě 14 členů dolní komory.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Schůze Sněmovny začala v úterý v 10:00, tedy před 86 hodinami. Vlastní jednání dolní komory bez přestávek trvalo zatím 69 hodin.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. V opačném případě by se podle vlády poměr důchodů k průměrné mzdě zvyšoval, což by státní pokladnu neúměrně zatížilo. Opozice vládní návrh odmítá, stejně jako jeho zrychlené schvalování. V případě prosazení předlohy se chce obrátit na Ústavní soud. Podle ní mají důchodci vzhledem k míře inflace nárok na plnohodnotnou valorizaci.

Babiš odmítl opustit řečniště, o situaci jedná širší vedení Sněmovny

Předseda opozičního ANO Andrej Babiš dvakrát odmítl respektovat rozhodnutí koaliční většiny ve Sněmovně o omezení řečnické doby pro všechny a opustit řečniště. Kolem něj se shromáždili poslanci opozice, aby zabránili případnému Babišovu vyvedení ze sálu. Schůze dolní komory byla nejprve na deset minut přerušena. Situace se po jejím skončení ale příliš nezměnila a nyní se jí zabývají členové širšího vedení Sněmovny, které zahrnuje koaliční i opoziční zástupce. Schůze byla kvůli tomu znovu přerušena.

Předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL) po první z přestávek žádal poslance, aby zaujali svá místa v sále, tak aby další přihlášení mohli ke spornému snížení červnové valorizace důchodů předložit své pozměňovací návrhy. Babiš následně požádal o své druhé vystoupení, které mu Bartošek umožnil. Opoziční poslanci pak řečniště opustili.


Screen: psp.cz

„Nemáte právo mě omezovat v mém vystoupení. Proto ve svém vystoupení budu pokračovat,“ řekl Babiš s poukazem na komentář k zákonu o sněmovním jednacím řádu. Po skončení vyměřeného času opět odmítl od řečniště odejít, Bartošek mu stejně jako v prvním případě vypnul mikrofon a znovu ho obklopili opoziční zákonodárci. „Opakovaně vás žádám, abyste opustili tento prostor,“ vyzýval marně Bartošek. „Já vás žádám, abyste šel pryč,“ bylo slyšet Babiše, jak volá na předsedajícího.

Do rozpravy se dále přihlásila poslankyně Táňa Malá (ANO), která však svůj čas využila k tomu, že opět vyzvala předsedajícího, aby umožnil vystoupit poslanci Babišovi s přednostním právem podle jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Ona sama prý promluví, až na ni přijde řada. „To, co vy tady předvádíte, je normálně trhací kalendář… Tohle je neuvěřitelný, neuvěřitelný… Je to hnus!“ hřímala opoziční zákonodárkyně. Následně se po skončení svého vystoupení pokřikem dožadovala mikrofonu, což předsedající neuvítal s pochopením.

Po dobu sněmovní konfrontace předsedajícímu Bartoškovi za zády stála předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která mu podle kamerového záznamu dávala jakési verbální instrukce.

Právě Pekarovou Adamovou ve svém vystoupení ostře kritizovala poslankyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Ze zablokování Sněmovny obvinila „neschopné vedení Poslanecké sněmovny v čele s paní předsedkyní.“ „Normálně se napadají poslanci, zesměšňují se a děje se tak i předsedům stran,“ prohlásila zákonodárkyně a žádala odvolání předsedkyně Sněmovny. „Seberte se a jděte pryč,“ uzavřela svůj projev výzvou směrem na Pekarovou Adamovou.

Ing. Jan Bartošek

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • místopředseda PS PČR

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31477 lidí
K pozměňovacímu návrhu měla vystoupit Taťána Malá (ANO), k čemuž ji Bartošek vyzval a upozorňoval na to, že jí běží čas. Malá ale jen řekla, že má vystupovat Babiš s přednostním právem a ona promluví, až na ni dojde řada. "To, co předvádíte, je normální trhací kalendář," prohlásila. Zuzana Ožanová (ANO) jako další v pořadí řekla, že vedení Sněmovny využilo situace a uzavírá gastronomická zařízení v dolní komoře. "Já při svém typu postavy to fakt vydržím," poznamenala. Tomio Okamura (SPD) nazval počínání koalice za protiústavní politický puč. "Nás odtud nedostanete, klidně tady na nás pošlete ty antony, tu policii," prohlásil.

Předsedající pak vyvolával jednotlivé poslance podle pořadí přihlášek, aby vystoupili ke svým úpravám novely. Nečinili tak a po doběhnutí časomíry jim podle Bartoška skončil vymezený čas. Přímo v jednacím sále se ale konaly různé porady poslaneckých lídrů, které vyústily v rozhodnutí předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) svolat takzvané velké grémium.

Sněmovna omezila čas pro vystoupení poslanců včetně přednostních řečníků

Sněmovna po 21:00 na návrh koalice omezila po 83 hodinách od začátku schůze ke spornému návrhu na snížení růstu penzí vystoupení poslanců na nejvýše dvakrát pět minut, a to včetně řečníků s přednostním právem. Předseda lidoveckého klubu Marek Výborný návrh zdůvodnil tím, že opoziční obstrukce dosáhly míry destrukce.

"Nastal okamžik, kdy obstrukce se staly destrukcí této Sněmovny. Není možné, aby Sněmovna byla tímto způsobem blokována," řekl Výborný. Poukázal na to, že dolní komora jedná o penzijní novele čtvrtý den. Rovnováha mezi právy opozice na zdržování jednání a tím, aby sněmovní většina mohla tuto většinu naplnit, byla podle šéfa lidoveckých poslanců naplněna. "Je povinností parlamentní většiny, aby zasáhla," uvedl. Koalice podle Výborného pokládá později schválený návrh na omezení řečnické doby za "naprosto oprávněný postup, abychom vrátili Sněmovnu tam, kde se má nacházet".

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová proti koaličnímu návrhu protestovala, podle ní o něm nebylo možné hlasovat. "Naprosto vaše ego zatemnilo váš rozum," prohlásila. Postup koalice označila za "naprostý hnus" a tázala se, zda koalice příště přijde s usnesením, že opozice má mlčet. Lídr SPD Tomio Okamura prohlásil, že nebude naskakovat na cenzuru a umlčování. "Postupujeme úplně v souladu s ústavou," řekl.

Koalice nechala ve Sněmovně omezit dobu na vystoupení poslanců i v předchozích fázích postupu schůze. Omezení se ale netýkalo řečníků s přednostním právem ani krátkých dvouminutových poznámek. Ve čtvrtek vyvolalo pobouření v opozici, kdy dolní komora podle návrhu koalice rozhodla, že se ve druhém čtení důchodové předlohy nebude konat obecná rozprava.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pas, čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Vážení členové, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 04.03.2023 8:52:57
vládních stran, hlavně poslanci ODS co ještě chcete dovolit své vládě jen proto aby jste zůstali u moci a vedli náš stát k úplnému krachu? Jste slepí, hluší? Toto vše se vám vrátí x násobně. Lidi vás již nenávidí, zkuste říci v hospodě, že jste členem ODS. KDU-ČSL, TOP 09 nebo dokonce poslancem za tyto strany. Pokud to takto půjde dál bude to i pro vás horší!!

| 6 | 0

Další články z rubriky

27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

12:15 27,50 za colu. Čechům padá do klína levná dovolená u moře

Turecký prezident Erdogan znovu obhájil svůj mandát. Co to pro zemi znamená? Podle analytiků z banky…