Evropský parlament měl v pondělí projednávat vážné podezření týkající se předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové a její nejasné role v tzv. kauze Pfizergate. Realita? Podle europoslance Ondřeje Dostála (zvolen za STAČILO!) šlo o „zrežírovanou debatu“, ve které se místo otevřené diskuse dočkali poslanci mlžení a arogance moci.
„Předsedové frakcí zajistili, aby se o návrhu na vyslovení nedůvěry nekonala plná rozprava,“ upozornil Dostál na sociálních sítích. „Mohli promluvit jen frakční šéfové, ostatní poslanci nemohli vystoupit, dokonce ani klást dotazy z pléna.“
Výsledkem bylo, že do debaty nebyli vpuštěni ti, kdo na neprůhlednost celé záležitosti dlouhodobě upozorňují – včetně nezařazených poslanců nebo zástupců malých frakcí. Jak dodává Dostál, právě tito zákonodárci se nejvíce snažili kauzu otevřít a pohnat Komisi k odpovědnosti.
JUDr. Ondřej Dostál, Ph.D., LL.M.
Podle něj dostala von der Leyenová deset minut bez jakékoliv oponentury. „Měla celých deset minut bez oponentury na to, aby zamlžila kauzu Pfizergate a navíc ještě napadla ty, kdo návrh podepsali, jako ‚extremisty‘ a Putinovy přátele,“ shrnul průběh jednání.
Obvinění, která padla z úst šéfky Komise, byla podle něj mimořádně urážlivá. „Tvrdá urážka zejména pro ty konzervativní Poláky či Rumuny, kteří jsou silně protiruští,“ dodal Dostál.
O samotné podstatě kauzy, tedy o sporných smlouvách na nákup vakcín proti covidu-19 a o tajné SMS komunikaci mezi von der Leyenovou a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou, podle něj nepadlo téměř nic. „Neukázala ty SMSky. A nevýhodnost smlouvy pro daňové poplatníky byla zjevná už když poprvé unikla na veřejnost.“
Dostál rovněž připomněl, že Soudní dvůr EU shledal postup Komise jako porušení unijní legislativy o transparentnosti. To ale předsedkyně Komise v projevu zcela pominula. „Bez transparentnosti neexistuje způsob, jak zjistit, zda mluví pravdu,“ upozornil europoslanec.
Způsob, jakým byla debata vedena, podle něj vypovídá o hlubším problému evropských institucí. „Odmítnutí umožnit plnou a věcnou debatu v kauze veřejných zakázek ukazuje, že závazek k demokracii v institucích EU je pouze předstíraný.“
A závěr? „Když jsou spuštěny procesy, které mají Komisi pohnat k odpovědnosti, dělají eurokraté vše, aby se problémy vymlčely a iniciátoři byli dehonestováni. Krátkodobě to fungovat může. Dlouhodobě ne. STAČILO!“
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Procházka