Důvěra v EU klesla na historické minimum, ukázal průzkum

19.03.2012 19:55

Důvěra Čechů v Evropskou unii (EU) je nejnižší od roku 1994, na historické minimum se dostala i důvěra v Evropský parlament (EP). Oběma věří přibližně třetina lidí. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM. Důvěra v EU i v EP klesá od února 2010. Věří jim spíše voliči ODS a TOP 09.

Důvěra v EU klesla na historické minimum, ukázal průzkum
Foto: Redakce
Popisek: Anti EU
reklama

Česká republika vstoupila do Evropské unie v roce 2004, STEM však důvěru lidí v unii sledoval už od roku 1994. Největší podíl pozitivních hlasů dotazování zaznamenal v letech 1999 a 2000, kdy EU věřilo 62 procent lidí. V posledních letech se však v očích Čechů důvěryhodnost unie snižuje, od února roku 2010 do letošního února klesla z 53 na 37 procent.

Evropský parlament byl do dotazování o důvěře zařazen při vstupu Česka do EU, tehdy činil podíl kladných hlasů 58 procent, což je zatím maximum. Později pozitivní názory kolísaly okolo 50 procent, od února roku 2010 do současné doby však důvěra v EP klesla ze 44 na 30 procent. Oběma institucím věří spíše lidé mladší, vzdělanější a lépe materiálně zajištění. Z hlediska stranických preferencí častěji vyjadřují EU a EP důvěru příznivci ODS a TOP 09. Průzkumu, který se uskutečnil od 22. února do 3. března, se zúčastnilo 1096 lidí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…