Důvěra v NATO mezi Čechy velmi stoupá

09.11.2015 12:46

Důvěra obyvatel České republiky v Severoatlantickou alianci stoupá. Polovina jich sice považuje členství v Evropské unii a v NATO za stejně důležité, ovšem mezi těmi, kteří tyto instituce rozlišují, jasně převažují ti, kteří za důležitější považují členství v NATO. Těch je 34 %, vyplývá z nejnovějšího výzkumu agentury STEM.

Důvěra v NATO mezi Čechy velmi stoupá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Občanů ČR, kteří preferují členství v EU, je pohých 16 %. S členstvím naší republiky v NATO souhlasí 69 % českých občanů, nesouhlasí 22 %. 9 % jich zvolilo vyhýbavou odpověď.

Zajímavé je, že během let česká veřejnost na obě instituce výrazně mění své názory. V době před vstupem Česka do EU a NATO i po vstupu České republiky do NATO, ke kterému došlo v roce 1998, lidé vstup do Evropské unie častěji považovali za důležitější než vstup do Severoatlantické aliance.

Ke zlomu došlo zřejmě v roce 2011, kdy se vedle téměř poloviny lidí, pro které je členství v obou institucích stejně důležité, vyrovnal i poměr preferencí NATO a EU. V roce 2012 již byl podíl hlasů pro NATO vyšší.

Celý průzkum ZDE

Většinovou podporu má členství v NATO i mezi staršími lidmi

S naším členstvím v NATO častěji souhlasí lidé mladší a vzdělanější. Ovšem i mezi občany staršími 60 let nebo lidmi se základním vzděláním je stále míra souhlasu s členstvím v NATO většinová, i když nižší než v ostatních věkových nebo vzdělanostních skupinách.

Souhlas s členstvím v NATO je většinový u většiny příznivců parlamentních stran. Jasnou výjimkou jsou pouze příznivci KSČM, kteří jsou rozděleni do dvou téměř vyrovnaných skupin. A jako jediní mají sympatizanti KSČM vyšší podíl těch, kteří preferují členství v EU nad členstvím v NATO, a zároveň je u nich nejnižší podíl těch, kteří se domnívají, že členství v obou institucích je stejně důležité.

Zmíněný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 18. až 28. září 2015.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…