Důvěra v prezidenta klesla. S politickou situací je nespokojena polovina lidí

19.12.2014 15:36

Obliba prezidenta Miloše Zemana zaznamenala pokles. V prosinci důvěřuje prezidentu republiky 34 procent dotázaných, což v porovnání s listopadovým šetřením představuje pokles důvěry na hranici statistické chyby, tj. o tři procentní body. Ukázal to výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění AV, který zjišťoval, jaká je důvěra v ústavní instituce.

Důvěra v prezidenta klesla. S politickou situací je nespokojena polovina lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezidentovi častěji důvěřují respondenti starší 60 let, a ti jsou tudíž většinou ekonomicky neaktivní. Zemanovi příznivci jsou tedy často důchodci a příznivci ČSSD a KSČM.

V rámci šetření Centra pro výzkum veřejného mínění SOÚ AV ČR byla v prosinci 2014 respondentům položena pravidelná otázka, zda důvěřují jednotlivým ústavním institucím. Do výzkumu byly zařazeny horní a dolní komora Parlamentu ČR, prezident, vláda, krajská zastupitelstva a obecní zastupitelstva, starostové a hejtmani.

V posledním šetření došlo ve srovnání s předešlým měřením v hodnocení pravidelně sledovaných ústavních institucí k některým změnám. Prezidentovi republiky důvěřuje 34% respondentů, což v porovnání s listopadovým šetřením představuje pokles důvěry na hranici statistické chyby, tj. o 3 procentní body.

Vláda má důvěru necelé poloviny veřejnosti

Vládě Bohuslava Sobotky důvěřuje téměř polovina (44%) dotázaných, tedy zhruba stejně jako v posledním šetření. Vládě častěji důvěřovali zejména dotázaní s dobrou životní úrovní, nadprůměrné důvěře se vláda přirozeně těší také mezi přívrženci koaličních stran (ČSSD, ANO a KDU-ČSL), naopak u potenciálních voličů pravice (zejména ODS a TOP 09), ale i mezi příznivci KSČM je její podpora výrazně nižší.

Sněmovna a Senát dopadly hůře, a kraje?

V případě Sněmovny průzkum zaznamenal pokles důvěry o pět procentních bodů na 29 procent. Zhruba stejné procento lidí, a to 30 procent, důvěřuje Senátu, který si tak od listopadu pohoršil o dva body. Vládě Bohuslava Sobotky počátkem prosince vyslovilo důvěru 44 procent Čechů, což je v meziměsíčním srovnání jen o bod méně.

Důvěryhodnost osob stojících v čele obecních a krajských samospráv v zásadě přesně kopíruje míru důvěry, kterou mezi občany požívají obecní, resp. krajská zastupitelstva: svému starostovi tak důvěřuje 62 % dotázaných, hejtmanovi 38%.

Ombudsmanka i ÚS jsou na tom mnohem lépe

Veřejnému ochránci práv vyslovily v prosinci důvěru téměř tři pětiny občanů (57%), což je přibližně stejně jako v posledním zhruba půl roku starému šetření.

Ústavnímu soudu v současnosti důvěřuje 58 % obyvatel ČR starších 15 let. I v tomto případě je změna podílu důvěřujících v porovnání s posledním šetřením nevýznamná.

Totéž se týká také Nejvyššího kontrolního úřadu, kterému vyjádřilo důvěru 55% respondentů.

V rámci šetření byla zjišťována také spokojenost se současnou politickou situací v naší zemi. Spokojenost s politickou situací vyjádřilo 15 % respondentů. Ani spokojena, ani nespokojena se cítí být třetina obyvatel ČR. Nespokojenost s politickou situací v současnosti vyjadřuje zhruba polovina dotázaných (49%). Zbytek respondentů zvolil variantu „nevím“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…