Dva Bakalovi šéfredaktoři si povídali: Kvalitní novinařina má být jako úder do žaludku společnosti

25.10.2019 17:20

Erik Tabery prý už od střední školy snil, že jednou bude psát pro Respekt. Jako šéfredaktor prozradil, že se mu těžko bojuje s dezinformátory, když odmítá používat jejich metody. Už v 90. letech ale chápal Respekt jako „úder do žaludku společnosti“. Dnes čelí populistům, jako je Václav Klaus mladší (Trikolóra) či prezidentovi Zemanovi, který prý nikdy neuměl ctít svobodu slova.

Dva Bakalovi šéfredaktoři si povídali: Kvalitní novinařina má být jako úder do žaludku společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Havlova knihovna hostila debatu šéfredaktorů Erika Taberyho a Jakuba Patočky na téma jak očistit demokracii. Plno bylo, rozhřešení nepřišlo

Šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery při příležitosti 30. narozenin časopisu promluvil. Už na stření škole měl prý sen, že bude v Respektu pracovat, protože se mu jako čtenáři  líbilo, jak kriticky se tam psalo. Když tam začal pracovat, prý to bylo prakticky zadarmo. A jeho článek byl tak špatný, že prý dostal otázku, jestli neuvažuje o jiném povolání než o novinařině. Tabery však vytrval a dnes je šéfredaktor tohoto časopisu.

A dodnes si myslí, že je třeba psát kriticky. Nemá prý příliš velký rozpočet, rovná se přibližně platu šéfredaktora slavného časopisu The Economist, ale chce tvořit stejně kvalitní obsah. Někdy ale byla situace tak špatná, že novináři Respektu museli dělat třeba dvě práce, pokud se chtěli uživit. Tak vedle psaní např. vytírali chodby. Zůstávali však v časopise, protože v tom viděli smysl.

„Vytvářím takový časopis, jaký bych chtěl číst. Tedy zajímavý, čtivý, kritický, pomáhající lidem se orientovat v dění doma i ve světě, chci také dávat hlas těm, na které se mnohdy zapomíná,“ poznamenal Tabery v rozhovoru se šéfredaktorem Aktuálně Josefem Pazderkou. Společně pracují ve vydavatelství Economia.

„Myslím, že celá devadesátá léta byl Respekt takovou ranou do žaludku české společnosti. V době, kdy byli ještě skoro všichni okouzlení změnou režimu a o problémech se moc nechtělo mluvit, psal otevřeně a nekompromisně o rasismu, ničení životního prostředí, papalášství, totalitní minulosti, násilném odsunu sudetských Němců,“ pokračoval Tabery.

Na konci 90. let časopis čelil tlaku tehdejšího premiéra Miloše Zemana, který texty Respektu odsuzoval a podle Taberyho „svobodu slova nikdy neuměl ctít“. Dnes prý vedle Zemana útočí na Respekt např. extremisté z SPD Tomia Okamury, populisté typu Václava Klause mladšího nebo premiér Andrej Babiš (ANO).  „Mám ale pravidlo: Oni na nás výhrůžkami, my na ně fakty,“ zdůraznil. V boji s těmi, kteří se ohání dezinformacemi prý prohrává, ale přesto na svém přístupu nehodlá nic měnit. Navíc odmítá v textech kohokoliv urážet.

Trvá si však na tom, že nebylo jeho povinností otisknout text předsedy vlády Andreje Babiše, který nebyl spokojen s tím, jak o něm Respekt píše.

„Nabídl jsem mu otisknout reakci, pokud jsme se někde dopustili chyby. To nenapsal. Jeho text byl propagandistický projev a nevím, proč by mu mělo nezávislé médium pomáhat v propagandě. Mimochodem, texty jsem odmítl publikovat i jiným politikům,“ zdůraznil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…