Dvě a půl miliardy lidí chtějí mír, píše Čarnogurský. Zato USA rozpoutávají války

22.05.2015 20:00

Ján Čarnogurský na sociální síti Facebook informoval o další akci proti zřízení základny NATO na Slovensku. Shromážděné občany někdejší slovenský politik informoval o nedávné vojenské přehlídce na Rudém náměstí a poukázal na rozdíl, jehož si všiml právě v porovnání s NATO, resp. se Spojenými státy.

Dvě a půl miliardy lidí chtějí mír, píše Čarnogurský. Zato USA rozpoutávají války
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Ján Čarnogurský, bývalý slovenský premiér
reklama

Ve čtvrtek 21. května proběhlo na Slovensku další shromáždění proti budování základen NATO na hranicích našeho východního souseda. Své spoluobčany informoval také o vojenské přehlídce konané v Moskvě u příležitosti sedmdesátého výročí konce druhé světové války.

„Na Rudém náměstí pochodovaly jednotky Ruska, Číny, Indie a dalších menších států. Pochodující jednotky reprezentovaly státy s celkovým počtem obyvatelstva dvě a půl miliardy, s největším přírodním bohatstvím na světě (Rusko), s nejrychlejším ekonomickým růstem (BRICS). Jsou to státy, u nichž nejsou vzájemné vztahy často jednoduché (Arménie – Ázerbájdžán, Čína – Indie), ale spojily se do organizací, které je vedou k mírové spolupráci. Naproti tomu NATO, resp. USA již rozpoutaly válku v Afghánistánu, Iráku, Libyi a podílejí se na válce v Sýrii,“ připomenul.

Naše média ale preferují spojení právě s USA, případně i s Ukrajinou. Čarnogurský v této souvislosti upozorňuje na text New York Times z minulého týdne, v němž se praví, že na Ukrajině i nadále existuje korupční prostředí, proti němuž vláda v Kyjevě mnoho nedělá. Kyjevská vláda navíc vyhlásila, že nebude splácet své dluhy, pokud bude peníze nutně potřebovat na něco jiného. Přitom Rusko jako jediné prohlásilo, že prozatím nebude žádat vrácení půjčených miliard. To Rusko, proti němuž EU vyhlásila sankce. Ale zanedlouho bude mít šanci je ukončit. Stačí, aby s jejich prodloužením po konci června nesouhlasil jediný stát osmadvacítky. Čarnogurský doufá, že to bude slovenská vláda.

„Dva týdny nás budou označovat za Putinovy agenty, ale potom nám bude celá Evropa děkovat,“ píše někdejší slovenský politik s odkazem na to, že sankce poškozují i evropské hospodářství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…