Dvě změny ústavy naráz jsou přežitek, tvrdí odborník

20. 5. 2012 15:24

K plánovaným novelám ústavy o omezení politické imunity se v nedělních Otázkách Václava Moravce vyjadřoval ústavní odborník a právník Jan Kysela, předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka a vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake. Podle Kysely jsou dva návrhy na změnu ústavy zbytečné.

Dvě změny ústavy naráz jsou přežitek, tvrdí odborník
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath
reklama

„Je to do značné míry věc politická. Považoval bych za šťastnější, kdyby to byl jeden tisk,“ vyjádřil se Kysela k plánované změně ústavy, kterou v jedné verzi navrhuje sněmovna a ve druhé Senát. „Je to něco, co už bylo v roce 2001 předmětem diskuze, nejedná se ale o věc naléhavou. Ve chvíli, kdy je poslanec či senátor odsouzen za politický či trestný čin, považuji za logické, že se mandátu sám vzdá,“ vyjádřil se ke změně článku 25, ve kterém je psáno, že o vydání poslance musí hlasovat sněmovna a pokud ho nevydá, nesmí být za svůj čin už nikdy stíhán.

Změna ústavy je aktuální ve vztahu ke kauze kolem zadrženého poslance Davida Ratha, který se svého mandátu doposud nevzdal.

“Pokud omezení imunity pomůže celé věci, tak by k tomu složení dojít mělo. Ale souhlasím s Janem Kyselou, že změnou ústavy měníme něco, co by mělo být samozřejmostí,” vyjádřila se Peake ke sloučení obou novel ústavy. “Byli bychom neradi jako ČSSD, kdyby se otázka imunity opět něčím zkomplikovala. Pokud senátoři podali novelu dříve než poslanecká sněmovna, schvalme ji dříve. Pak se můžeme věnovat zániku mandátu,” vyjádřil se k otázce projednávání změn Sobotka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

15:58 V kanceláři ombudsmana to pořádně vře. Šimůnková veřejně sestřelila Křečka. A toto následovalo

Server Deník N přišel s rozhovorem s Monikou Šimůnkovou, současnou zástupkyní ombudsmana Stanislava …