ECB nezvýší limit nouzového financování řeckých bank, ale zpřísní podmínky pro jeho poskytování

06.07.2015 22:01

Evropská centrální banka (ECB) se dnes rozhodla ponechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšit objem programu před týdnem přiměla Atény k jejich uzavření.

ECB nezvýší limit nouzového financování řeckých bank, ale zpřísní podmínky pro jeho poskytování
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Řekové mohou po zavření bank vybírat peníze pouze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur (zhruba 1600 Kč). Šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová dnes oznámila, že řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené a limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění.

Řecká centrální banka po nedělním referendu, ve kterém Řekové odmítli podmínky věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci, požádala ECB o zvýšení limitu úvěrů z programu ELA. Dnešní rozhodnutí ECB ponechat objem nouzového financování beze změny by podle analytiků mohl zvýšit tlak na banky a přimět vládu ke snížení limitu pro výběr peněz z bankomatů.

VŠE O ŘECKÉM REFERENDU ZDE

Evropská centrální banka sice ponechala objem nouzového financování řeckých bank beze změny, ale zároveň zpřísnila podmínky pro jeho poskytování - tedy diskont na zástavy, které za nouzové financování požaduje. Podle britského listu Financial Times tyto podmínky nebyly zveřejněny, ale všechny čtyři hlavní řecké banky mají zatím dost aktiv, aby mohly půjčky od ECB pokrýt. Dva členové bankovní rady prý, jak uvedl list, požadovali ještě větší zpřísnění podmínek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trest Jardovi Jágrovi za Babiše? Nové informace

22:55 Trest Jardovi Jágrovi za Babiše? Nové informace

Středočeská hejtmanka Petra Pecková se ohrazuje proti tvrzení časopisu Blesk, že kraj odstoupil od f…