EK schválila nový balík pomoci Itálii i Řecku. Kvůli uprchlíkům

10.08.2015 20:10

Evropská komise (EK) dnes schválila zemím zasaženým přílivem běženců pro nadcházejících šest let pomoc ve výši 2,4 miliardy eur (zhruba 65 miliard korun). Oznámila to dnes Evropská komise. Nejvíce peněz, více než tři pětiny z celkové sumy, dostanou Itálie, Španělsko a Řecko. České republiky se nynější podpůrný balík netýká, peníze jí EK přiklepla již v březnu.

EK schválila nový balík pomoci Itálii i Řecku. Kvůli uprchlíkům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

"Členské země čelí bezprecedentním úkolům v oblasti migrace a bezpečnosti, komise tak jedná v duchu solidarity," řekl eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos. "Národní programy, které komise schválila, přinášejí výraznou finanční pomoc členským státům, aby na tyto výzvy mohly reagovat," dodal.

Nejvíce peněz poputuje do Itálie

Nově schválený soubor tvoří celkem 23 národních programů z fondu pro azyl, migraci a integraci (AMIF) a z fondu vnitřní bezpečnosti (ISF). V rámci obou těchto programů schválila komise peníze pro Česko již v březnu, suma činila 32 milionů eur (865 milionů Kč). Nyní na seznamu nefiguruje. Další balík 13 programů se Evropská komise chystá schválit později v letošním roce.

Nejvíce peněz poputuje do Itálie, která dostane takřka 560 milionů eur (přes 15 miliard Kč), Španělsko získá 522 milionů eur (14,1 miliardy Kč) a Řecko může počítat se 474 miliony eur (12,8 miliardy Kč). Mezi další příjemce unijní finanční pomoci patří například Rakousko, Finsko, Maďarsko, Švédsko či Slovensko (v přepočtu 351 milionů Kč).

Peníze z fondu AMIF slouží ke zlepšení přijímacích a azylových procedur či k integraci migrantů do místní společnosti. Fond ISF je určen pro zefektivnění kontroly hranic a přeshraniční spolupráce či posílení vnitřní bezpečnosti před terorismem, radikalismem nebo pašováním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…