EU? Jako komunistické RVHP, napsal ekonom Pikora. Později dodal zajímavost

09.09.2018 19:01

Ekonom Vladimír Pikora se minulý týden rozepsal pro server Reflex.cz o tom, jak levice volá po nové ODS. Mimo jiné tam tehdy také uvedl, že současná EU je obdobou RVHP, což vzbudilo velkou vlnu komentářů. O nich teď Pikora píše na svém facebookovém profilu.

EU? Jako komunistické RVHP, napsal ekonom Pikora. Později dodal zajímavost
Foto: nextfinance.cz
Popisek: Finanční analytik Vladimír Pikora

„Volby na krku a já čtu mnoho komentářů, které radí, jak se má česká pravice vzchopit a postavit se populismu a nacionalismu. Žábou na prameni české pravice je údajně Václav Klaus ml. Toho se má pravice zbavit. ODS s Klausem je prý jen SPD pro lepší lidi. To jako fakt?“ ptal se úvodem svého komentáře Pikora. Podle něj je však problém úplně jinde. Řada lidí by prý chtěla být pravicovými, ale ve skutečnosti jsou levicoví. 

Zároveň dodal, že si myslí, že vytrhnout Klause z ODS je stejné jako vytrhnout ze strany její podstatu, neboť Klaus je jasná pravice a má mnoho příznivců. „Znám mnoho lidí, kteří volili ODS jen kvůli němu. Neznám jiného politika ODS, který by přitáhl ODS tolik hlasů,“ zmínil Pikora.
 
„Problém v ODS podle mě není v Klausovi, ale v tom, že je v ní moc liberálů. Ti tvrdí, že Klaus je v ODS omylem. Naopak podle mě jsou omylem v ODS oni. Samotná členská základna není složená jen výhradně z pravičáků. Mnoho lidí je dodnes ve straně proto, že to bývalo výhodné, podobně jako dnes je často výhodné být v ANO,“ dodal ekonom a vyjádřil i svou obavu, že změna ODS, její rozštěpení nebo vytvoření dalšího levicového klonu ODS je jen dalším hřebíčkem do rakve české pravice.
 
Závěrem se pak Pikora vyjádřil k myšlence Evropské unie, proti níž on nic principiálně nemá. „Jenomže to by EU musela být naprosto jiná, než jaká je. Současnou formu EU zcela odmítám. Chci tedy úplně jinou Evropu, než je dnes, a uvědomuju si, že v současnosti je moje představa pouhou utopií. Dnes je pro mě moc levicová, já chci pravicovou EU. Chci méně zásahů státu, a proto logicky i méně zásahů EU. Než takovou, jaká je dnes, to snad raději žádnou. Je to protievropské? Nebo proevropské?“ zeptal se a podotkl, že ODS by měla tlačit na změnu Bruselu. 
 
„Můj problém s EU je ten, že EU je socialistická. To onen socialismus mi vadí, proimigrační politika a další, nikoli spojení zemí. Současná EU je obdobou RVHP v komunistickém východním bloku. Jen hlupák vidí v pozadí tohoto názoru nacionalismus a příklon k SPD,“ zmínil Pikora. A ke Klausovi ještě dodal, že ODS se nepotřebuje zbavit Klause, ale zbytků své staré špatné pověsti. 
 
Celý příspěvek najdete ZDE.

„Můj poslední článek v Reflexu vytočil nezvykle hodně lidí. Hodně lidí mi psalo. Hodně děkovali a asi stejný počet nadával. Strasně je vytočilo, že jsem napsal, že EU mi připomíná RVHP. Podíval jsem se na RVHP do Wikipedie a oni už i tam lžou. Představte si, ze tam píšou, ze to byl sovětský protipól EHS, ze kterého vznikla EU. Fuj! Proč si ti eurohujeři lžou do očí?“ poznamenal následně ke svému textu Pikora. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …