EU je asociální a nedemokratická, elity zbídačují stamiliony, píše Grebeníček a vyzývá k odporu

24.05.2014 17:31

Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček zveřejnil na svém profilu na ParlamentníchListech.cz svůj pohled na současnou Evropskou unii. Píše, že postupující ekonomická a politická integrace má své opodstatnění, ale…“ Není ale namístě smiřovat se se současnou asociální a v mnoha případech vyloženě nerovnoprávnou, nedemokratickou a silovou podobou této integrace.“

EU je asociální a nedemokratická, elity zbídačují stamiliony, píše Grebeníček a vyzývá k odporu
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Proces globalizace je podle Grebeníčka nevyhnutelný. „Jde ale o to, jakou formu a jakou úroveň má mít rostoucí vzájemná ekonomická závislost a jakou podobu politické vztahy států a národů Evropy i světa,“ píše v úvodu své úvahy.

Miroslav Grebeníček vidí v procesu integrace i vynucování na základě ekonomické či vojenské převahy. „Může jít o nerovnoprávný obchod a jen jednostranně výhodnou dělbu práce vynucovanou silnějšími za použití ekonomické převahy nebo i politického a vojenského nátlaku. S postupující civilizační vyspělostí by ale mělo stále více jít o rovnoprávný obchod, vzájemně výhodnou ekonomickou kooperaci, kulturní výměnu a o demokratičtější politické vztahy,“ popsal svou představu.

Celý text Miroslava Grebeníčka ZDE

Komunistický poslanec dále připomíná principy, které EU prezentuje jako svůj základ. Například i efektivní integraci, ale také k překonání chudoby, nezaměstnanosti a nejrůznější formy diskriminace.

Desetiletá zkušenost českého státu v EU je rozporná

„Nejen slabí a ekonomicky znevýhodnění, ale i dominantní státy jako Německo, Francie a Velká Británie připouštějí, že jedním z největších problémů EU je deficit demokracie a neschopnost včas a účinně řešit ekonomické i politické problémy,“ nešetří s kritikou Grebeníček.

Poslanec KSČM se podle svých domnívá, že v EU nyní převažují nehumánní principy, a že bere málo na zřetel potřeby běžných občanů. Svůj názor vyjádřil takto: „EU dodnes není dost účinným mechanismem, který by přiměřeně korigoval nehumánní tendence finančního kapitálu a nadnárodních monopolů. V institucích a rozhodovacích procesech EU mají větší váhu zájmy monopolů, dominantních velmocí, privilegovaných úředníků a lobbistů než řadových občanů.“

Aliance se utrhla z řetězu

Miroslav Grebeníček také zpochybňuje schopnost EU a NATO ve snaze zachovat mír. „Také pokud jde o zajištění míru a bezpečnosti v Evropě i ve světě, EU v posledním čtvrtstoletí opakovaně ostudně selhává. Troufám si tvrdit, že jednou z rozhodujících příčin je vedle zájmů silných členů i tlak Severoatlantické aliance. Ta po rozpuštění Varšavské smlouvy se utrhla z řetězu a začala demonstrativně porušovat mezinárodní právo a stále otevřeněji podporovat militaristické a silové modely jednání Spojených států a intervence za hranice paktu. Svět i Evropa se tak v posledním čtvrtstoletí nestaly bezpečnějším místem k životu, ale byly konfrontovány s řadou válek a konfliktů.“

Převážně jen deklarativně demokratický systém

„Je nepochybné, že postupující ekonomická a politická integrace má své opodstatnění. Není ale namístě smiřovat se se současnou asociální a v mnoha případech vyloženě nerovnoprávnou, nedemokratickou a silovou podobou této integrace,“ píše Grebeníček s tím, že je takovým způsobům nutné klást odpor.

Grebeníček dále zdůraznil úlohu levice. „Životně důležité je ale prosazovat změny lobbistického a převážně jen deklarativně demokratického systému, jakým dnes EU je. Kéž by tomu napomohly i výsledky voleb do Evropského parlamentu,“ přeje si Miroslav Grebeníček.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

10:33 Co je doma, to se počítá, viď, Radovane... Investor Vávra převádí Kypr na ženu

DOKUMENT Radovan Vávra, nominant TOP 09 do společnosti ČEZ, vyklízí bitevní pole. Už před týdnem jsm…