EU je zázrak, vyprávěl na ČT Vladimír Špidla, pak přidal latinské přísloví a pověst o Svatoplukovi

05.04.2017 19:46

Do středečního Interview ČT24 zavítal expremiér a poradce současného premiéra Vladimír Špidla. Moderátorka Světlana Witowská se ho zeptala na Brexit a na celkovou situaci v EU. Špidla označil Evropskou integraci v podstatě za zázrak, který se pravděpodobně nebude opakovat, takže je třeba maximálně využít všeho, co nabízí.

EU je zázrak, vyprávěl na ČT Vladimír Špidla, pak přidal latinské přísloví a pověst o Svatoplukovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Hned v úvodu Špidla oznámil, že EU chce chránit práva Britů žijících v EU a stejně tak i práva občanů EU žijících v Británii. Tato pozice odpovídá i zájmům České republiky. „Podle mého by měla EU jednat jako celek. My na to máme tu pověst o Svatoplukových prutech. Jeden prut se snadno zlomí, svazek prutů ne. Jiné rčení říká divide et impera – rozděl a panuj,“ připomínal Špidla dobře známé věci.

Posléze se zastal procesu evropské integrace. „Evropská integrace je zázrak a představa, že by se to dalo dělat jinak, je prostě nesmysl. Vezměte si, kdy EU vznikala. Vznikala krátce po válce, kdy se na spolupráci dohodly dva státy, které spolu krátce předtím vedly tu nejhorší válku v dějinách. Byl to zázrak,“ je přesvědčen Špidla.

Proboha živýho...

Důrazně odmítl kritiku předsedy ODS Petra Fialy, který v úterních Událostech, komentářích ČT konstatoval, že vláda pořádně nevyjednává o zahraniční politice. Špidla to vidí absolutně obráceně. „Proboha živýho, vláda konzultuje samozřejmě, protože vláda je odpovědná parlamentu. Tam se pravidelně diskutuje o zahraniční politice na výborech,“ odmítl Fialovu kritiku Špidla. Vláda má v parlamentu jasnou většinu a jedná, o čem je třeba. Jedna slabší opoziční strana, jak teď host vnímá ODS, na tom prý nedokáže mnoho změnit.

Hodně se teď mluví o vícerychlostní Evropě. Špidla z této myšlenky není nijak nadšen, ale bere ji v zásadě jako akt, který vidíme už dnes. „To je nástroj, který je možný, ale je s ním třeba zacházet velmi opatrně. Já osobně jsem zastáncem dvourychlostní Evropy nikdy nebyl, ale je třeba vidět realitu,“ uznal šéf poradců premiéra Sobotky s tím, že příliš rozdělená EU rozhodně není v našem zájmu.

EU nepochybně projde reformou, pokud jde o financování, protože budou chybět peníze z Británie. „Ale pokud jde o změny tzv. v primárním právu, což znamená, že by se změnily smlouvy, tak to si Česká republika rozhodně nepřeje,“ řekla jasně Špidla.

Pokud si lidé stěžují na přílišnou regulaci, měli by si podle hosta uvědomit, že většina regulací se týká vnitřního trhu. Když se něco vyrobí třeba na Slovensku a veze se to do Británie nebo z Británie do Německa, tak musí být jasné, jak to zboží bude vypadat. Nakonec se Špidla věnoval situaci v ČSSD. Situace ve straně ho prý nijak neděsí, protože strana na sjezdu ukázala, že má vizi směřování země a tuto vizi nabídne voličům. Špidla i dnes věří, že sociální demokracie může volby vyhrát. Stejně jako je vyhrála v roce 2002. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…