Nástup Donalda Trumpa zpět do Bílého domu znamená posun v americké zahraniční politice – ovšem podle europoslance ODS Alexandra Vondry nejde o nic překvapivého. Podle něj jde o trend, který se začal formovat dávno před Trumpovým návratem, ale nyní se naplno potvrzuje. „Je to změna, ke které by podle mého soudu došlo tak jako tak, protože Američani už nemají vůli – a koneckonců ani sílu – vládnout tomu globálnímu světu, tak jako tomu bylo posledních třicet let. Roste moc Číny, Indie, všech dalších hráčů čili ta dočasná unipolarita, kdy je tu jeden nejsilnější, směřuje k nějaké vícepolaritě, multipolaritě.“
Vondra zároveň upozorňuje, že západní dominance oslabuje nejen v důsledku vnějších tlaků, ale i kvůli vlastním chybám. „Západ už není tak dominantní, jako byl. Může si za to do jisté míry i sám, protože někdy přecenil svoje síly – typicky Afghánistán – a částečně i kvůli cestě kulturních válek na témata sociální a genderové,“ dodává.
Vondra přiznává, že razance, s níž Trump tak činí, překonala očekávání mnohých – včetně jeho vlastních. „Je to prostě drsnější, než bych já čekal, myslím, než čekali mnozí, ale možná je lepší do té vody být prostě hozený a učit se plavat za pochodu než taková ta postupná aklimatizace, která nakonec všechny jako uspokojuje.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská