EU pro Čechy představuje svobodu cestování, ale i byrokracii

17.02.2014 13:05

Evropská unie podle posledního průzkumu Eurobarometr pro téměř polovinu Čechů znamená svobodu cestování, studia a práce. Zhruba třetina v ní ale vidí také plýtvání penězi a byrokracii. V tomto směru byli Češi kritičtější v porovnání s průměrem v celé unii. Vyplývá to z výsledků šetření, které dnes zveřejnilo zastoupení Evropské komise v Praze.

EU pro Čechy představuje svobodu cestování, ale i byrokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Za občany EU se sice považuje nadpoloviční většina Čechů (55 procent), ale v žebříčku celé evropské osmadvacítky to představovalo až 22. místo. Odpovídá tomu i zjištění, že 48 procent dotázaných se cítilo být pouze občanem ČR, což řadilo Česko na šestou příčku v četnosti těchto odpovědí v rámci EU. Českým občanem a Evropanem se cítilo být 47 procent dotázaných.

Pocit sounáležitosti

O něco vyšší v porovnání s průměrem EU byla podle průzkumu důvěra Čechů v evropské instituce. Evropskému parlamentu důvěřovalo 45 procent dotázaných (39 procent v rámci celé EU), Evropské komisi 42 procent (32 procent v EU) a Evropské centrální bance 49 procent (34 procent v EU).

Pro největší část české populace (43 procent) je největším problémem EU řešení ekonomické situace. Hlavním cílem by pak mělo být zvýšení úrovně všech občanů unie, což si myslí 29 procent dotázaných, a také posílení hospodářského růstu.

Ojedinělí byli Češi v odpovědi na otázku, co vytváří v Evropě pocit sounáležitosti. Nejvíce (29 procent) uvádělo, že sport. Až za ním skončily v četnosti odpovědí kultura, historie a společenské hodnoty. V porovnání s obyvateli ostatních států EU byli Češi také častěji přesvědčeni o tom, že EU nejlépe charakterizuje osobní svoboda. Naopak nejméně byli přesvědčeni o tom, že EU charakterizuje péče o lidská práva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…