EU vedou skvělí státníci jako Merkelová, pochvaluje si europoslanec Svoboda

9. 10. 2015 11:35

Evropskou unii konečně vedou státníci, kteří mají dlouhodobou vizi, snaží se ji naplnit a nehledí přitom na průzkumy veřejného mínění. Takové politiky potřebujeme, míní lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. Srovnává také počínání Merkelové s bojem maltézských rytířů proti Turkům.

EU vedou skvělí státníci jako Merkelová, pochvaluje si europoslanec Svoboda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda

„Společné vystoupení kancléřky Merkelové a prezidenta Hollanda v Evropském parlamentu bylo jednoznačné v tom, že máme v čele velkých evropských národů někoho s jasnou dlouhodobou vizí evropského kontinentu, kdo při jejím prosazování nehledí na průzkumy veřejného mínění. To je přesně to, co by měla politická elita dělat – nehledět jen k příštím volbám, ale k příští generaci; v tom spočívá rozdíl mezi politikem a státníkem,“ napsal europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) na blogu Aktuálně.cz.

Kancléřka Merkelová podle europoslance ví, že migrace Evropu změní, jen je přesvědčená, že to starý kontinent ustojí. Za mnohem důležitější považuje, že zůstaneme věrni ideálu lidských práv, který představuje jeden ze základních rysů naší civilizace. Kdybychom tuto ideu opustili, možná by se nám žilo snáze, ale vnitřně bychom vlastně zemřeli. To dodává sám Svoboda, který vidí určitou paralelu v boji maltézských rytířů proti Turkům na Maltě v roce 1565. Rytíři se tehdy rozhodli, že budou chránit obyvatele, ačkoli se mohli stáhnout do pevnosti, a nakonec zvítězili. Merkelová se podle Svobody v zásadě snaží o totéž.  

Svoboda má za to, že právě kontakt s cizí kulturou pomůže nám samým především v uvědomění si, jaké hodnoty jsou pro nás natolik významné, že budeme ochotni je vynucovat na druhých lidech, případně je posílat pryč, pokud tyto nebudou dodržovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

8:01 Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která mimo jiné varovala před ruským vlivem na …