EXKLUZIVNĚ Ty vole, něco vymyslete, víš, jak to myslím, nějak to přeskoč, říká Pelta v odposleších

12.05.2017 13:36

Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta rozhodoval o dotačních stamilionech pro české sportovce s ministerskou náměstkyní Simonou Kratochvílovou v pronajatém bytě v Praze. Navíc, jak dříve uvedl server iRozhlas.cz, který čerpá z policejních dokumentů, Pelta měl ke Kratochvílové prý velmi blízko i v osobním životě. ParlamentníListy.cz se ovšem ke spisům dostaly také a našly i jiné věci. Neméně pozoruhodné.

EXKLUZIVNĚ Ty vole, něco vymyslete, víš, jak to myslím, nějak to přeskoč, říká Pelta v odposleších
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miroslav Pelta, Pavel Nedvěd a prezident Miloš Zeman
reklama

Jak uvádí „policejní orgán“ ve své zprávě, a to hned v úvodu, Pelta měl podle všeho udržovat milenecký vztah s dnes již bývalou ministerskou náměstkyní Simonou Kratochvílovou. Jenomže podle policie nebyla sama. Jak jsme si dále všimli, ve zprávě stojí i konstatování, že Pelta „měl také milenecký vztah“ se Soňou Fáberovou, někdejší ředitelkou odboru sportu a volného času na pražském magistrátu. Jak také uvádějí vyšetřovatelé, tato žena „byla do komise doporučena Karlem Březinou, politikem ČSSD“.

Naše redakce ovšem měla možnost hovořit hned s několika Peltovými kolegy a všichni se nezávisle na sobě shodli, že o mileneckých avantýrách Miroslava Pelty dost pochybují. „Peltova manželka byla ostrá roky, ale nevěřím tomu, že by se scházel se dvěma milenkami a ještě v pronajatém bytě, to je dost úsměvné,“ uvedl náš zdroj z FAČR. Totéž potvrdily i zdroje z pražské Sparty, kde Pelta dlouhá léta působil. „Je to z mého pohledu účelové. Zničit kariéru, rodinu, tak to vnímám,“ uvedl vysoce postavený člen „rudých“.

Jak navíc ParlamentníListy.cz zjistily, ze spisu je jen těžko patrná vina. Pelta sice svým způsobem tlačil na úředníky, ale najít konkrétní „úplatek“ či jinou formu trestné činnosti, to podle námi oslovených právníků bude těžké. Příklad? „Dne 9. 1. 2017 řešila Simona Kratochvílová se Zdeňkem Břízou, že FAČR si chybně podal žádost o finanční podporu a místo 110 milionů zažádali o 110 tisíc, řešili, jak to napravit, oba již o tom Miroslava Peltu informovali. Simona Kratochvílová opakovaně s Peltou řešila rozdělení finančních prostředků v rámci neinvestičních dotačních programů, Pelta jí sděloval své požadavky ke konkrétním programům. ... Požadoval, aby poskytnutá výše dotace začínala číslem 6 (poznámka: 600 milionů korun) a nikoli 581 milionů. Například sdělením: „1 2 5 581 a já bych potřeboval, kdyby to začalo šestkou, jako víš, co myslím... Rozumíš… to je třeba taktika, ale já potřebuji, aby to začalo šestkou. Ty vole, něco vymyslete, nějak to přeskoč,“ stojí ve spise.

V tomto ohledu je také potřeba zdůraznit, že policie zachytila potřebu vzájemné komunikace mezi Kratochvílovou a Peltou. O mileneckém propojení zřejmě v tomto případě ale nešlo. Bývalá vysoká úřednice MŠMT chtěla s největší pravděpodobností zkrátka zajistit bezpečnost.

Anketa

Na stole jsou dle tisku tři scénáře. Který chcete?

hlasovalo: 10406 lidí
„Z vyhodnocení operativně pátracích prostředků dále vyplývá, že Simona Kratochvílová naléhala na Miroslava Peltu, aby si na svém mobilním telefonu zprovoznil aplikaci THREEEMA, která funguje obdobným způsobem jako například aplikace WhatsAPP či VIBER, ale s tou výjimkou, že účastníci této aplikace se propojují pouze na pozvání. I tato skutečnost svědčí o snaze konspirovat jejich činnost s vědomím, že takto by případně ztížili orgánům činným v trestním řízení odhalení trestné činnosti.“

Na okraj dodejme, že například WhatsAPP používá k lednu 2017 přes miliardu uživatelů.

Škoda, kterou měla svým jednáním Kratochvílová způsobit, činí podle policie téměř půl miliardy korun. Pelta, Kratochvílová i její podřízený Zdeněk Bříza byli již policií obviněni, stejně jako celá fotbalová asociace. Skupina byla sledována od loňského listopadu, kdy mimo jiné byla umístěna i štěnice ve shora zmiňovaném bytě. Kratochvílová Peltovi podle všeho poskytovala informace o připravovaných dotačních programech a o jejich schvalování na poradách vedení. Podle všeho spolu řešili nejméně 21 z 50 projektů, a to ještě před jednáním expertní komise Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Naše zdroje z okolí FAČR ovšem vidí celou situaci jinak. „Kdo má prospěch, že Mirek nebude v čele FAČRu? Nejde třeba o to, kdo ho nahradí, že, pane Berbr?!“ konstatoval suše a s mírnou dávkou ironie jeden z vrcholových manažerů této organizace. „Pelta je srdcař a fotbal miluje, vždy se snažil dostat do sportu co nejvíce peněz a jestli někde v klubech jsou magoři, tak to prostě řekne a nazve je všelijak. Proboha, kdo by měl jiný lobbovat za peníze do sportu než Pelta s Janstou. A to, že řekne, že mu jde o život, nebo že to bude jeho smrt, říká stále a jsme na to zvyklí. To je jako když někomu řeknete: Já se z toho pose..., tak to také neznamená, že si vědomě naděláte v tu chvíli do kalhot,“ uzavřel mediálně sledovanou kauzu posledních dnů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …