Egyptský prezident se prý vyzná v českém průmyslu. A prosí nás o pomoc

01.02.2016 21:55

Egypťané stojí o českou pomoc v boji s terorismem. Po jednání s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím to dnes řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sísí podle něj během debaty zdůraznil, že Egypťané mají radost z přílivu českých turistů do země.

Egyptský prezident se prý vyzná v českém průmyslu. A prosí nás o pomoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Se šéfem české diplomacie hovořil rovněž o tom, jaké úsilí věnuje Egypt tomu, aby zabezpečil letoviska, kam cizinci míří na dovolenou. Zaorálek egyptského prezidenta pozval do Prahy, dorazit by mohl už na jaře.

„Velice oceňují to, že se zajímáme o společný boj s terorismem. Pro ně je to naprosto zásadní věc a stojí o českou pomoc v boji s terorismem,“ komentoval Zaorálek schůzku, která podle něj probíhala ve velmi přátelském duchu a dokonce se protáhla. „Není to tak, že by se to týkalo pouze Egypta. I v Česku, jakkoli se může zdát, že jsme stranou těch často tragických událostí, tak se cítíme v tomto být po boku Egypta,“ dodal ministr s tím, že prioritou je, aby měl Egypt pověst bezpečné země, která úspěšně zvládá svou ochranu i ochranu svých letovisek.

Sísí si prý cení především toho, že egyptsko-české vztahy neprocházely žádnými dramatickými zvraty a mají velkou stabilitu. „Berou to tak, že dokonce i v okamžiku turbulencí byla Česká republika zdrženlivá s úsudky a spíše dávala šanci tomu, aby se situace nějak vyvinula, a s hodnocením nespěchala,“ uvedl český ministr.

Sísí se ukázal jako znalec českého průmyslu

Zaorálek pozval egyptského prezidenta do Prahy a Sísí se podle něj do české metropole velmi těší. Přesné datum jeho příjezdu se zatím ještě hledá, mohlo by to ale být již velmi brzy. „Ministr (zahraničí Samí) Šukrí říkal, že budou uvažovat o jarním termínu. Kdyby tomu tak bylo, je to dříve, než jsme čekali, ale jsme schopni se na to připravit,“ řekl Zaorálek.

Sísí se podle něj ukázal jako znalec českého průmyslu a během jednání hovořil hodně o české ekonomice, technologiích, o autě Škoda i o celé řadě dalších výrobků, které mají v Egyptě dobrý zvuk. „Jako bývalý voják je také znalcem českých letadel a toho, co jsme v minulosti Egyptu dodávali,“ dodal ministr. Schůzka s egyptským vůdcem v původním harmonogramu cesty nefigurovala, vše bylo dojednáno až v posledních dnech. Podle diplomatů toto jednání ukazuje, jak vysoce si Egypťané cení dobrých vztahů s Českou republikou.

Ještě před setkáním se Sísím jednal Zaorálek se svým egyptským protějškem Samím Šukrím. I ten mu poděkoval za to, že Česká republika podporuje cesty turistů do Egypta. Ministři spolu probírali bilaterální vztahy, ale také situaci v regionu. „Hovořili jsme i o teroristických hrozbách, kterým Egypt v posledních letech čelí. Chtěl bych zdůraznit, že Česká republika při vás stojí,“ řekl Zaorálek na tiskové konferenci po jednání. „Stabilní Egypt je zárukou stability celého regionu,“ dodal.

Po jednání a obědě se Šukrím a po rozhovoru s egyptským prezidentem zamířil Zaorálek do Ománu, kde ho v úterý čeká zahájení podnikatelského fóra a setkání s tamějšími představiteli.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trojice europoslankyň vyvracela studentům mýty, které se  šíří o EU. Za čtrnáct let jsme se prý nenaučili, jak se v ní chovat

19:49 Trojice europoslankyň vyvracela studentům mýty, které se šíří o EU. Za čtrnáct let jsme se prý nenaučili, jak se v ní chovat

REPORTÁŽ Chcete euro? „Jakmile euro nebude pro lidi přijatelné, je to z mého pohledu riskantní věc.“…